Ha egy weboldal SEO teljesítményét akarjuk megmérni, három aspektust kell megvizsgálnunk: (1.) a honlap technikai állapotát, (2.) a weboldalon található tartalom áttekinthetőségét és minőségét, és (3.) a linkprofilt. E három aspektust nem önmagukban, hanem a tematikus mezőnyben helyezzük el.
1. Technikai teljesítmény mérése, elemzése
Egy weboldal jó állapotban van technikai szempontból akkor, ha a keresőrobotok és az olvasók is elérik, tudnak rajta közlekedni és navigálni. A weboldalnak gyorsnak kell lennie legalább annyira, hogy ne fárassza feleslegesen a robotot és az olvasónak legyen türelme kivárni, amíg a képernyőn megjelenik a lényegi információ.
A technikai hibák szűrése azért fontos, mert ha a weboldal nem üt meg egy minimális szintet technikai szempontból, akkor bármilyen jó tartalom és linkprofil esetén sem lesz érdemi forgalmunk.
Egy korábbi cikkünkben részletese bemutattuk a technikai ellenőrzés menetét, nézd meg az írást te is:

SEO ellenőrzés: technikai audit ellenőrző lista: alapfokú SEO tudást igénylő cikk, akkor vágj bele, ha komolyan át akarod nézni a weboldalad.
2. A tartalom minősége és áttekinthetősége
A weboldalon lévő tartalom minősége a legfontosabb szempont. Ez az, amiért a Google és olvasók értékesnek tekinthetik a honlapot.
- A Google szempontjából az a kérdés, hogy írtál-e tartalmat a témád, piacod legfontosabb kulcsszavaira, témáira.
- Az olvasó szempontjából az a kérdés, hogy írtál-e olyan tartalmakat, amelyek az olvasó számára fontosak.
A SEO-szempontú tartalomtervezés alapja a kulcsszó kutatás. Az olvasó szempontú tartalomtervezés alapja a célcsoport megismerése és profilozása. A kettő együtt lesz igazán erős.
A kulcsszavakra célzott tartalmak behozzák az olvasókat az oldalra. De az olvasóra szabott egyedi tartalom az, ami üzletileg a legjobban megtérül. És egyébként ezen a téren a legtöbb piacon kicsi a verseny.
A SEO alapú szövegírásról korábban részletesen írtam:

SEO szövegírás alapok és haladó eljárások: részletes bevezetés a SEO-szempontú szövegalkotás szabályaiba.
3. Linkprofil ellenőrzése
A linkprofil pont olyan fontos egy weboldalnak, mint tudományos kutatónak a hivatkozások a tudományos szakfolyóiratokból. Egy weboldalnak kétféle linkre van szüksége:
- Szakmai linkek: a témával folglalkozó más weboldalakról származó linkek. Ide tartoznak a szakmai magazinok, a versenytársak weboldalai és a szakmai amatőrök, műkedvelők honlapjai. Ha kevesen olvassák is őket, értékes honlapok, ahonnan megéri linket szerezni.
- Nagy forgalmú weboldalak: főként a nagy magazinok tartoznak ide, portálok, hírmagazinok. Ezek az internet fő útkereszteződései és csomópontjai. Ha innen van hivatkozásunk, azzal jelezzük a Google számára, hogy weboldalunk értékes és figyelemre méltó.
Saját linkprofilunkat ellenőrizhetjük a Google Search Console segítségével:

Hogy milyen a jó linkprofil, azt egy korábbi bejegyzésünkben részletesen bemutattuk:

A korszerű linképítés alapvető szabályai: egy írás a linképítés alapjairól és arról, hogy milyen linket hogyan tudunk beszerezni.
4. Helyezd el magad a mezőnyben
Bármely weboldal SEO teljesítménye nem önmagában, hanem a versenytársakhoz képest méretik meg. Gyenge versenyben gyenge oldallal is előre kerülhetünk. Erős versenyben azonban minden részlet és apróság számítat.
Ilyen terület a honlap betöltési sebessége. Sokan nagy jelentőséget tulajdonítanak neki. Pedig csak akkor éri meg nagy energiákat beletenni, ha ez az egyetlen olyan fontos aspektus, amiben elmaradunk a versenytársaktól.
A versenytársak elemzése és megismerése az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy saját SEO feladatainkat hatékonyan ütemezzük. Mert a SEO egyre inkább a hatékonyságról és a pontos helyzetfelismerésről szól. Ma már régen túl vagyunk azon, hogy egy weboldal „be van szeózva”, mert kitöltöttük a meta-leírásokat és írtunk pár cikket, amibe belepakoltuk a kulcsszót. A piacot kell megismernünk, vagyis a versenytársakat kell szemmel tartanunk.
És ha már ez egy ilyen poszt lett, erről is ajánlok egy korábbi cikket:

Versenytárs-elemzés tippek, tapasztalatok: benne a kedvenc, offline versenytárs-elemző módszeremmel.
Kép forrása: Fortepan
Vélemény, hozzászólás?