A horgonyszöveg kincset érő apróság a keresőoptimalizálásban. Extra erőt, pontos célpontot adhatsz vele a linkjeidnek. Vagy ezzel vághatod haza őket, ha erőltetett módon használod őket.
A helyes használathoz
- egyszerre kell érteni a linkek működését, szerkezetét, értelmét;
- és a Google elképzelését, elvárását a természetes linkekről.
Vegyük ezeket sorjában, és minden érthető lesz hamar.
Hogyan működnek a linkek?
Az internet csak két dologból áll: tartalomból és linkekből. Az egész semmi más, csak ennek a kettőnek a végtelen hálózata. Az egészet úgy kell elképzelni, mint egy házat, amelyben szabadon sétálgathatunk. A konyha, az étkező, a nappali és a gyerekszoba mind-mind tartalom. Az ajtók, lépcsők, liftek pedig a linkek.
Ha a házban nem lennének ajtók, nem lehetne közlekedni benne, és használhatatlanná válna az épület, soha nem találkoznánk más emberekkel a házban. A linkek ezért iszonyatosan fontosak.
De képzelj el egy olyan házat, ahol nem tudjuk, hogy az egyes ajtók hova nyílnak. Sem térkép, sem felirat az ajtókon. Elképesztő fáradságos lenne egy ilyen házban bolyongani. Mindenki össze-vissza tévelyegne. Ezt a problémát kezeljük (vagy súlyosbítjuk) a horgonyszövegekkel.
A linkek két részből állnak (ahogyan az ajtók is):
- Maga az ajtó, a link. Ha kattintasz, akkor el fogsz jutni A pontból B pontba.
- A felirat az ajtón, maga a horgonyszöveg, vagyis a szöveg, amire kattintasz. Ha ránézel, tudni is fogod, hogy A pontból B pontba jutsz.
A horgonyszöveg értelme
A horgonyszöveg értelme az, hogy tudjuk, hová jutunk, és csak akkor menjünk be az ajtón, ha tényleg abba a szobába akarunk jutni. Ez az egyszerű eszköz leegyszerűsíti a közlekedést az interneten. A helyesen használt horgonyszövegek ugyanis
- segítenek nekünk, hogy hamar célba érjünk;
- átláthatobbá, kezelhetőbbé teszik az internetet;
- segítenek elkerülnünk a zsákutcákat, vagyis olyan helyre kerüljünk, ahová nem akartunk, és visszafelé kelljen mennünk;
- a Google és a keresőrobotok számára ugyanezt a funkciót látják el.
A horgonyszöveg helyes használata
A horgonyszöveget pont úgy kell használni, ahogyan a feliratokat az ajtókon. Három szabályra kell ügyelnünk:
- Legyen pontos jelentésük. Nyilvánvaló, hogy a kattints ide vagy a pdf itt van feliratoknak semmi jelentésük nincs önmagában, márpedig azt akarjuk, hogy a horgonyszöveg jelentést hordozzon. Ezért használd inkább a Feliratkozás SEO hírlevélre vagy a További SEO cikkek mintákat.
- A horgonyszöveget, vagyis a linket húzd alá. Minden jelnek, az ajtóra tett jelnek, feliratnak is láthatónak kell lennie, vizuálisan ki kell emelkednie a háttérből. Ennek helyes módja az aláhúzás. Ezzel egyébként akadálymentessé is teszed a linket, hiszen a színtévesztők is látni fogják, márpedig ők nincsenek kevesen (az olvasók 5-8%-a).
- Legyen rövid. A jeleket tömörségük miatt szeretjük. Leegyszerűsítik a világot, megkönnyítik a tájékozódást. Ezért a horgonyszöveg ne legyen hosszú, általában az 1-3 szó közötti a helyes hosszúság. Ez alól kivétel a saját márkád neve vagy az, ha teljes cikk címet linkelesz be.
Horgonyszöveg jelentősége, használata a linképítésben
A horgonyszöveget a Google is nagyra értékeli.
- A linket egy szavazatnak veszi az adott oldalra, aloldalra vonatkozóan.
- A horgonyszöveget pedig az adott honlapra vonatkozó releváns kulcsszónak veszi.
Tehát ha például a seoradio.hu oldalt linkeled a saját honlapodról keresőoptimalizálás horgonyszöveggel, akkor a Google ezt úgy fogja tekinteni, hogy a te honlapod szerint a seoradio.hu honlap releváns a keresőoptimalizálás kulcsszóra.
A linképítés során éppen ezt használjuk ki. Igyekszünk mások honlapján olyan tartalmakat elhelyezni, amelyekben az általunk kívánt kulcsszóra horgonyszövegezzük a saját honlapunkat. Ha ezt jól csináljuk, a Google fokozatosan emelni fogja a honlapunkat az adott kulcsszóra.
Kerüld el az erőltetett, természetellenes horgonyszöveg használatát. Ha minden a saját honlapomra mutató link horgonyszövege az lesz, hogy keresőoptimalizálás, akkor ezt a Google nem fogja szeretni, mert nem tűnik számára természetesnek.
Ennek az az oka, hogy a Google a természetes linkprofilt részesíti előnyben. Ez egy olyan elképzelt, ideális állapot lenne, ahol egyáltalán nem építjük a linkeket, nem vendégposztolgatunk, hanem egyszerűen csak olyan jó cikkeket írunk, hogy a konkurencia és a nagy magazinok is linkelnek minket.
Noha nincs olyan, hogy természetes linkprofil, és ezt a Google is tudja, mégis azt a hülye játékot játszuk, mintha lenne.
Ezért a horgonyszövegezésnél is arra kell törekednünk, hogy minél változatossab variációkban linkeljük a saját honlapunkat. Például ragozzuk, változatos szóösszetételeket használjunk stb., és ne ragadjunk bele egyetlen kulcsszóba.
Vélemény, hozzászólás?