Milyen a korszerű WordPress webtárhely? Mennyit éri meg fizetni érte? Mit várj el mindenképpen? Útmutató a tárhelyed kiválasztáshoz.
A honlapod olyan, mint egy ház. Ahhoz, hogy megépíthesd, egy telekre van szükséged, amelyen elhelyezed. A tárhely a honlapodnak helyet adó telek. Itt helyezed el a képeket, szövegeket, amelyek megjelennek a képernyőn, ha valaki meglátogatja.
(A házadnak természetesen címe is van. Ezt nevezzük domain névnek. A domain név lehet például premiumhonlap.hu. Ha ezt az emberek beírják a keresőbe, megérkeznek a honlapra. Ha még nincs domain neved, itt találsz egy útmutatót a domain név kiválasztásáról.)
Milyen webtárhelyek vannak?
Kétféle tárhelyet különböztetünk meg.
- Osztott tárhely: lakóközösség. Ez olyan, mint egy kollégiumi lakóközösség. Ekkor egy szerveren nagyon sok weboldal osztozik ugyanazokon az erőforrásokon. Előnye, hogy olcsó, és biztosítja azt, amire szükséged van: meleg, fedél a fejed felett, menza, áram, zuhany. Ilyen körülmények között évekig remekül élhetünk, ha el tudjuk viselni a többieket. Ha havonta 10 ezer oldalmegtekintés alatt van a honlapunk, akkor a kollégium tökéletes választás neked.
- VPS (Virtual Private Server, magyarul: virtuális szerver): saját telek. Ebben az esetben mindent megkapunk, amit a kollégiumban, és annál többet is. A konyha csak a miénk, a zuhanyt egyedül használjuk, és az egész házban egyedül mi döntünk mindenről. Senki és semmi nem zavar minket. És nem fordulhat elő, hogy a szomszéd srác annyi vizet használt a fürdéshez, hogy nekünk hidegvízzel kell beérnünk. Minél nagyobb a honlapod látogatottsága, és üzleti szempontból kritikus, hogy mindig gyors legyen, akkor neked VPS-re van szükséged. Egy VPS tárhelyen minden erőforrás felett te rendelkezel.
A magyar cégek és vállalkozások 95%-nak tökéletesen megfelel az osztott tárhely, ezért nagy valószínűséggel neked is meg fog felelni.
De az osztott tárhelyek pont úgy különböznek egymástól mint a lakóközösségek.
Az egyik a János kórház lerohadt hálószobáira emlékeztet, ahol még fűtés sincsen. A másik pedig a CEU kollégiumára. Nagyon nem mindegy, melyikbe költözteted a honlapodat. Egy jó minőségű osztott tárhely nagyobb forgalmat bír el, és jobb felhasználói élményt ad az olvasóidnak, mint egy gyenge VPS.
Az alábbiakban az osztott tárhelyek kiválasztásával kapcsolatban szeretném a legfontosabb szempontokra felhívni a figyelmedet.
Mit kell tudnia egy megbízható WordPress webtárhelynek?
24/7 ügyfélszolgálat
A honlappal bármikor történhet bármi, ezért egy megbízható tárhelyszolgáltatónak a hét minden napján (szombaton és vasárnap is) 24 órás ügyfélszolgálatot kell biztosítania. Képzeld el, hogy péntek este elszáll a honlapod. És legközelebb hétfő reggel veszik fel a telefont, hogy segítsenek neked. Ezt szeretnéd elkerülni, ugye?
Naponkénti biztonsági mentés
Tegyük fel, hogy megsérült a honlapod, és te vissza akarod állítani a 3 nappal korábbi verziót. De sok-sok-szolgáltató ilyenkor csak a két héttel korábbit tudja visszatenni neked. Ezzel elszállt két friss blogbejegyzésed, 170 Facebook-like-od, és 30 hozzászólás is. Nem fogod megköszönni.
Ezért ha rendesen blogolsz, és frissíted az oldalt, akkor válassz olyan szolgáltatót, aki legalább 2 hétre visszamenőleg minden nap készít biztonsági mentést a honlapról és az adatbázisról.
(De ez nem ment fel a felelősség alól, hogy magad is gondoskodj saját biztonsági mentésről.)
Automatikus frissítések
A WordPress weboldalak biztonságos működtetéséhez elengedhetetlen a frissítések gyors és gyakori elvégzése. De kinek van ideje és kedve azzal szórakozni, hogy ezeket a frissítéseket figyeli?
Egy jó tárhely ezt elvégzi helyetted. De nem akárhogy. Készít egy biztonsági mentést az oldalról, és utána végzi el a frissítést. Mert frissítés esetén is történhet bármi, ezért jobb felkészülni minden eshetőségre.
Tesztkörnyezet
A honlapunkon időnként módosítunk, néha nagyobb változtatásokat is szeretnék elvégezni, de nem akarjuk, hogy ezt mindenki lássa. Azt sem szeretnénk, hogy ilyenkor le kelljen kapcsolni a gépet. Erre a való a tesztkörnyezet. Ekkor lemásoljuk a honlapot, és egy erre készített homokozóban átalakítjuk.
Ha elégedettek vagyunk a módosításokkal, akkor egyszerűen cseréljük. Az olvasók pedig annyit vesznek észre, hogy sitty-sutty, megújult az oldal. Egy korszerű tárhelyszolgáltató ezt már nyújtja.
Szerver oldali gyorsítótárazás
A honlapok sebessége egyre fontosabb tényező. A WordPress weboldalak sebességét speciális bővítményekkel szokás növelni. Igen ám, de egy bővítmény mindig hibalehetőséget is jelent.
Egy jó tárhely a sebességnövelést megoldja neked bővítmények nélkül úgy, hogy a tárhelyen helyezi el a gyorsításhoz szükséges eszközöket, és nem terheli ezzel a honlapodat.
Ingyenes SSL tanúsítvány
Egyre több weboldal kezdődik https:// előtaggal, előtte zöld lakattal és Secure felirattal. Ez az úgynevezett SSL kapcsolat, ami azt jelenti, hogy a honlapod biztonságos, és az olvasóid adatai biztonságban vannak, ha időt töltenek az oldaladon.
SSL tanúsítványból nagyon sok féle van: fizetős és ingyenes. A korszerű tárhelyek már adnak egy egyszerű, ingyenes SSL tanúsítványt, amelyért általában már nem kell fizetni.
Védelem lerohanás ellen
A WordPress weboldalak feltörésének egyik klasszikus módja az úgynevezett lerohanásos támadás, angolul brute force attack-nak nevezik. Ezt azt jelenti, hogy egy számítógép megpróbálja kitalálni a jelszavad, és ennek érdekében több ezerszer, akár több százezer alkalommal próbál bejelentkezni a honlapod admin-felületén.
Ezzel két gond van.
- Ha nincs elég jó jelszavad, akkor könnyen feltörik a honlapod.
- A másik gond, hogy leterhelik az oldalad, ami akár le is állhat.
Nagyon sok tárhely teljesen védtelen az ilyen támadások ellen. A Loginizer nevű WordPress bővítményt használhatod a veszély elhárítása érdekében. De a tárhelyszolgáltatóknak lehetőségük van rá, hogy az ilyen támadások ellen úgy védekezzenek, hogy a honlapodat nem terhelik meg.
WordPress installálás egy kattintásra
WordPress honlapot lehet installálni manuálisan, kézzel, 20-30 perc alatt. Vagy lehet installálni néhány perc alatt. Az utóbbira több lehetőség is rendelkezésre áll. A korszerű WordPress tárhelyeknek biztosítani kell a lehetőséget ahhoz, hogy bármikor felkattints egy honlapot magadnak, ha szükséged van rá.
99,99% rendelkezésre állás
A rendelkezésre állás azt jelenti, hogy a honlapod mennyire elérhető. Ha valaki 99%-os rendelkezésre állást vállal, akkor az azt jelenti, hogy ha 100 alkalommal felmész a honlapra, akkor abból 99-szer ott lesz a honlap. Sok magyar szolgáltató vállal 99%-os rendelkezésre állást. Jól hangzik, de nem annyira az.
Hiszen gondolj bele. Egy év 365 nap.
Ebben az esetben majdnem 4 napig is elérhetetlen lehet a honlapod, és te egy szót sem szólhatsz. A 99% kevés. Ma már 99,99% a mérték. Ez jelenti azt, hogy ha eltűnik a honlap, akkor nekik azonnal lépniük kell.
Összefoglalva: ezekre van szükségünk:
- 24/7 ügyfélszolgálat vagy ami ezt közelíti
- Naponkénti biztonsági mentés
- Automatikus frissítések
- Tesztkörnyezet, homokozó
- Szerver oldali gyorsítótárazás
- Ingyenes SSL
- Lerohanás elleni védelem
- WordPress installálás
- 99,99% rendelkezésre állás
Mekkora tárhelyre van szükséged?
A tárhely nagysága sokak számára meghatározó a választáskor. Ne legyen az. A legtöbb esetben ugyanis egy 1 GB-os honlap méretéből 800 MB-t a túlméretezett képek tesznek ki.
Ezért is hihetetlen fontos a képek mérete. De legfőképpen azért, mert lassítják az oldalt, ha nincsenek megfelelően leméretezve. Itt találsz egy részletes útmutatót a képek leméretezéséről.
Az általam nyújtott tárhelyszolgáltatásnál például a belépő tárhely kapacitás 150 MB. Ez elsőre kevésnek tűnhet, mégis: az általam hosztolt kb. 50 honlapból 42-nek bőven elég ez a hely. Röviden: ne a tárhely méretére, hanem a minőségére koncentrálj.
Adnak-e email-tárhelyet?
A levelezésed az egyik legértékesebb kincse a vállalkozásodnak. Címek, kapcsolatok, és régi levelek, számlák tömege van ott, és csak ott elmentve. Ha ezeket a tárhelyeden tartod, és a tárhelyeddel történik valami, akkor soha nem kerülnek elő. Még rosszabb, hogy ha a honlapod kimarad, akkor ki fog maradni a levelezésed is.
Márpedig annál kínosabb, mint hogy sem a honlapodon, sem a levelezéseden keresztül nem tudod elérni az ügyfeleidet, aligha történtet veled.
Soha.Ne.Tartsd.Ugyanott.A.Levelezésed.És.A.Honlapod.
A tárhelyszolgáltatók legtöbbje ad email-címeket a honlapokhoz, de ezeket nem szabad használni.
Azért sem, mert a világ legjobb szolgáltatását veheted igénybe havonta 1000 forintért: a Google GSuit szolgáltatása 30 GB tárhellyel és egy sor remek irodai szolgáltatással együtt havi 1000 forintért ad neked céges email-címet és postafiókot. Használd inkább azt, és kezeld külön a honlapodnak szolgáló tárhelytől.
A legjobb WordPress tárhely
A szomorú igazság az, hogy sok hazai szolgáltató nem ért a WordPress-hez. Vannak ilyenek, csak nagyon nehéz itthon megtalálni őket.
Rengeteg hazai cikk szajkózza neked, hogy az XY tárhelyszolgáltató milyen profi. De ezeket a cikkeket jutalékért írják, tehát kezeld őket távolságtartóan.
Nem régen futottam bele abba, hogy az egyik még fejlesztők körében is népszerű, magát WordPress szakértőként pozicionáló tárhelyszolgáltató egy 3 éve kivezetett php-verzión futtatott honlapokat. Ez olyan, mintha két mérettel kisebb gumit szerelnének a kocsidra, mint amivel biztonságosan vezethető. A szervízből még kijössz vele, aztán magadra vess.
A legjobb webtárhely szolgáltatókat külföldön találod. Ez azt jelenti, hogy angolul fognak működni. Ezek az alábbiak:
- WP Engine. A WordPress tárhelyek királya. Nagyon drága, és mindent ad, amire szükséged van, sőt, még annál is többet.
- SiteGround. A WordPress tárhelyek hercege. Elfogadható áron ad mindent, amire szükséged van, sőt, még annál többet is. Csak akkor javaslom, ha csak legfeljebb néhány weboldalt üzemeltetsz náluk. Több honlap biztonságos üzemeltetésére már nem alkalmas.
- Closte. Google Cloud szolgáltatás, hasonló a WP Enginehez, csak sokkal olcsóbb. Elképesztő gyors betöltési sebességet biztosít. Az egyetlen hátránya, hogy az ügyfélszolgálat kicsit lassú, és nem túl kedvesek.
- Prémium WP tárhely szolgáltatás. Magyarországon kiemelkedő tárhelyet szolgáltat WordPress honlapok számára a Prémium WP csomagjai. Ambrus Péter szolgáltatása a WP Engine, a Pressjitsu és a Kinsta prémium kínálatát teszi elérhetővé az ügyfeleinek.
Te jössz!
Neked mik a tapasztalataid? Te hol tartod a honlapodat?
Csejtey Norbert mondta
Tamás,
A SiteGroud esetében az ingyenes CDN beállítással amit biztosítanak a magyarországról jövő forgalom jó válaszidővel elérhető?
Köszönöm,
Norbi
Verdes Tamás mondta
Erre nincs igen vagy nem válasz. Mert sok függ a weboldaltól. Ha például page buildert használsz, sokat lassíthatsz a honlapon. A SiteGround-on keresztül a CDN-nel nekem csak bajom volt, nem működött túl jól. Ha gyors válaszidőt akarsz, akkor a >> closte.com szolgáltatását ajánlom.
Attila mondta
Nem tudom mikor íródott a bejegyzés, elsősorban magyarországi látogatói körre továbbra is ajánlott szolgáltató a Closte? Esetleges negatív tapasztalatok azóta? Továbbra is (jelentősen) olcsóbb mint a többi „neves” szolgáltató?
Verdes Tamás mondta
Mi jelenleg több, mint 50 webodlalt üzemeltetünk a Closte szervereiről. Tudomásom szerint a prémium szegmensben továbbra is a legjobbak és legolcsóbbak között tartjuk számon, a weboldalak esetenként gyorsabbak, mint a Kinsta vagy a WPEngine szerverein futó weboldalak. Ezért cserébe egy kicsit nyers, esetenként tuskó ügyfélszolgálatot kapunk, és fapadosabb kezelőfelületet. De egyik sem olyan dolog, ami a minőség rovására megy, ha az ember tisztában van az alapokkal.
Attila mondta
Köszönöm szépen!