Attila új WordPress honlapot akart magának, ezért a Themeforest online piactéren keresett sablont. Mikor megtalálta a legszebbet, felhívott engem.
Szia! Attila vagyok, a Themeforest oldalon találtam egy csodálatos WordPress mintát. Szükségem van egy weboldalra, és ez tökéletes lenne nekem. Mennyiért állítod be nekem?
Szia, látom a sablont, tényleg gyönyörű. De kiváncsi vagy a véleményemre?
Persze, azért hívtalak 🙂
Azt javaslom, hogy ne vegyél sablont a Themeforestről.
Miért?
Mert sok bajod lesz vele.
Hát ezt kötve hiszem. Megnéztem a véleményeket. Ez a sablont 4 ezer visszajelzést kapott, és 95% felett van az elégedett vásárlók aránya.
Sajnos ez nem jelent sokat. A csillagos véleményeket a felhasználók a vásárlás utáni napokban adják le. A problémák 4-5 hónappal a használatba vétel után jelentkeznek, amikor a frissítések elakadnak, mert a cég nem csinálja meg rendesen vagy amikor kiderül, hogy a sablon nem alakítható úgy, ahogyan az ügyfél akarja.
És miért nem látszik ez a véleményekben?
Azért, mert a már leadott véleményeket nem lehet eltávolítani és módosítani. Csak új véleményt lehet feltenni. De aki már korábban adott egy pozitív véleményt, nem szívesen ad le ezzel ellentéteset, mert nem akarja, hogy hülyének nézzék. Ez egy tudatosan használt manipulációs eszköz az értékelési rendszerek mögött.
Jó, de mi a baj ezekkel a honlapokkal?
Nincs baj az összessel. Vannak köztük remek munkák, de sajnos alig lehet megtalálni őket.
A Themeforesten rengeteg a silány sablon.
Miről beszélsz?
Lesz-e frissítés?
A WordPress honlapok esetében a biztonság kritikus kérdés. A WordPress olyan, mint a Microsoft termékei: mindenki ezeket használja, mert iszonyú jó. De ezért minden vírus ezeket a honlapokat támadja. A sablonokat rendszeresen frissítik, és ezeknek a frissítéseknek a legtöbbje biztonsági frissítés.
Ha megvettem a sablont, akkor a frissítések is jönnek majd hozzá, nem? Hol itt a probléma?
Ott, hogy fogalmad sincs, hogy milyen cég van a sablon mögött. Lehet, hogy egy egyéni fejlesztő, aki holnaptól mással foglalkozik, és nem frissíti többet a sablont. Vagy egy icipici cég, ami csődbe megy jövőre. A honlap megsérülhet, akár le is fagyhat. Te pedig alakíthatod át az egész oldalt, és kereshetsz rohanva honlapfejlesztőt.
Ezért ezeknek a sablonoknak a legtöbbje felesleges üzleti kockázatot jelent neked.
Hát tudod, ez a sablon annyira szép, hogy ezt a kockázatot én vállalom. Mert nagyon el tudom képzelni, hogy ezen a sablonon fut a cégem évekig.
Évekig aligha fog tudni futni vele. Mert ezek a sablonok nagyon nehezen alakíthatók.
Rugalmatlanság
Hogy érted, hogy nehezen alakíthatók?
Akkor működnek jól, ha pontosan a demó verziót akarod használni.
Nekem pont úgy is kell. Tökéletes úgy, ahogyan van.
Most igen, de a vállalkozásod fejlődik. És az ügyfeleid el fogják mondani, mit hiányolnak a honlapodról. Te kérni fogsz pár hónap múlva egy új mezőt a címlapra, ahová kiírhatsz néhány fontos információt.
Néhány apró módosítás csak belefér, nem?
Vagy igen vagy nem. Nem biztos, mert esélyes, hogy a sablonod ezt nem fogja megengedni. Ezek a honlapok nem olyanok, mint a LEGO, amiből szinte bármit össze tudsz rakni. Hanem inkább mint a repülőmodellek. Vagy az adott repülőt rakod össze pont úgy, ahogyan van vagy semmit.
Szerintem ebben tévedsz.
Miből gondolod?
Felesleges kódtenger
Abból, hogy erre a sablonra ez biztosan nem igaz, mert ez egy Complete Website Solution + Multipurpose Website. Ez egy angol kifejezés, és azt jelenti, hogy teljes megoldást ad mindenre, és rengeteg funkciója van.
Sajnos ez egy másik probléma, amivel szintén sok bajod lehet később. Ezeket a sablonokat sokszor nevezik sokféleképpen felhasználható vagy komplett sablonoknak. Ez azt jelenti, hogy beleprogramoznak több száz funkciót, amelyiket te bekapcsolhatsz.
Pont erre van szükségem, remekül hangzik. Nem értem, mi a bajod még ezzel is.
Kettő probléma is van vele.
Csupa fül vagyok!
Az egyik az, hogy a 100-ból te használsz 5 funkciót. A maradék 95 attól még ott van a honlapon, és lassítja az oldalt, idővel problémákat okozhat. Pont úgy, ahogyan a kocsiknál. Minél több hiperszuper elektronikát és tuningot pakolsz a kocsidba, annál gyakrabban viszed majd szervízbe. És annál többe fog kerülni a javítás.
A másik gond az, hogy bár van benne 100 előre beprogramozott dolog, neked két hónap múlva egy százegyedikre lesz szükséged, amit nem programoztak bele. A sok előre programozott funkció nem óv meg attól, hogy hozzá kelljen nyúlni.
Bocs, de nekem úgy tűnik, hogy ezzel nem lehet gond.
Legyen igazad. De miből gondolod?
A beépített Page Builderek réme: a Visual Composer
Rá van írva, hogy a sablon tartalmaz egy beépített honlapkészítő eszközt, a Visual Composert, amivel szinte bármit meg lehet csinálni.
Ugye nem a Visual Composerre gondolsz?
Dehogynem. Ez szinte mindent tud, azt írják róla. De látom a szemedben, hogy neked ez sem elég jó.
Sajnos megint rossz hírem van. A Visual Composer egy úgynevezett drag and drop honlapépítő eszköz. Ez azt jelenti, hogy fogd-meg-és-tedd-oda, vagyis úgy pakolhatod vele az elemeket a honlapra, mintha építőkockákat raknál egymásra. A Themeforest rengeteg sablonja eleve tartalmazza a Visual Composert.
És hol itt a gond?
Kétségtelen, hogy egy-egy aloldalt szépen meg tudsz csinálni vele. De a Visual Composer brutálisan lassítja a honlapodat. Márpedig a sebesség annál jobban számít, minél nagyobb a verseny a te ágazatodban. Ráadásul a Visual Composer sok egyéb problémát csinál: más bővítmények működését lassítja. Olyan, mintha a kocsid csomagtartójába betennél egy 150 kg-s kocsiemelőt.
Tényleg fel lehet emelni vele a kocsit. De egy sor problémát nem old meg, és növeli a kocsi fogyasztását.
Szóval szerinted lassú lesz az oldal.
Oldalbetöltési sebesség
Igen.
Ezt bárki mondhatja.
Persze. De nem kell elhinned nekem. Menj fel a Goolge sebességmérő eszköz oldalára. Csak másold be a Themeforest oldalon talált demo verzió URL címét a mezőbe, és nézd meg az eredményt. A Themeforest sablonok legtöbbje a leglassabb tartományba fog esni. Ezek a sablonok sokszor olyanok, mint egy 10 lóerős Range Rover.
Oké. De azt nem tagadhatod, hogy ezeket a sablonokat egyszerűbb kezelni, mint más honlapokat. Márpedig nekem nincs időm órákig töltögetni a tartalmat.
Kezelőfelület: bonyolult vagy egyszerű?
A WordPress lényege az egyszerű kezelhetőség. De sajnos a Themeforest sablonok kezelőfelülete bosszantóan bonyolult más sablonokhoz képest.
A sok extra funkció, amelyekre talán nincs is szükséged, azok megjelennek a kezelőfelületen is. És akkor is ott lesznek, ha neked nem kell. Kerülgetheted őket naphosszat.
Ajjaj…
Ezzel még nincs vége. Mert ezek a sablonok sokszor elvárják, hogy installálj extra bővítményeket. Ha te nem is akarod ezeket használni, ezek akkor is ott villoghatnak a kezelőfelületen, hogy telepítsd őket.
Adnak is garanciát meg nem is
Most elvetted a kedvemet picit az egésztől. De tudod mit, nem hagyom magam. Megveszem a sablont, kipróbáljuk, és ha nem működik rendesen, akkor visszakérem a pénzem.
Szerintem nem fogják visszaadni.
Dehogynem. Komoly digitális terméket sehol nem árulnak pénzvisszafizetési garancia nélkül.
A Themeforest furfangos visszafizetési politikát alkalmaz.
Az elégedetlenség nem elég ok a visszafizetésre.
Neked kell bizonyítanod, hogy a termék nem működik megfelelően vagy biztonsági problémákat okoz. A komoly pénzvisszafizetési garanciák mindig indoklásmentesek. Ez itt nem az.
Bottal üthetem a pénzem nyomát, ha silány a termék?
Bottal, bizony.
Oké, figyelj, nem érdekel. Ilyen szép dizájnt én még nem láttam. Térjünk vissza a beszélgetés elejére. Mennyiért teszed fel nekem a sablont?
Kérlek, hogy ne bántódj meg, de nem vállalom, hogy ezzel a sablonnal dolgozzak. Indoklásmentes pénzvisszafizetési garanciát vállalok a honlapjaimra, ráadásul nem 30 napra, hanem 1 évre. Ha viszont Themeforest sablon van alatta, akkor nem tudom garantálni a működést.
Hm, nem könnyű veled. De akkor mit csináljak?
Themeforest helyett: Prémium WordPress sablonok
Ha már a Themeforest-en keresgélsz, akkor hajlandó vagy fizetni a sablonodért, és minőségi terméket akarsz, ugye?
Igen.
Azt akarod, hogy a honlapod megbízhatóan működjön, profin alkalmas legyen a keresőoptimalizálásra, szépen jelenjen meg mobilon és tableten is, és igényesen nézzen ki, legyen szép.
Apám, ezt hogy találtad ki… :)) ? Térj a lényegre kérlek.
Használj prémium WordPress sablonokat, amelyek pont annyiba kerülnek, mint a Themeforest sablonok, csak tényleg nagyon jók. Ezek mögött stabil, komoly cégek állnak, és elképesztő forrásokat fektetnek abba, hogy a termékeik biztonságosak, megbízhatók legyenek. Ráadásul folyamatosan tökéletesítik őket.
És hol találok prémium WordPress sablonokat?
Több is van. Ilyenek például a
- Divi az Elegant Theme-től;
- a Genesis Framework a StudiPress kiadásában vagy a
- a Thrive Themes.
Ezek sokkal jobbak, miközben nem drágábbak vagy sokszor még olcsóbbak is, mint a Themeforest sablonok. És mondanom sem kell, hogy mindhárom esetben indoklásmentes garanciád van.
Ha visszakéred a pénzed, nem akadékoskodnak, hanem utalnak. Ez a minőségi termékek védjegye.
És ezek közül melyik a legjobb, melyiket érdemes használni?
Erről minden fejlesztő mást fog mondani neked, mert ez valamennyire személyes ízlés kérdése is.
A Divi főleg induló kisvállalkozásoknak, kezdő bloggereknek lehet jó. Nagyon stabil és megbízható honlapokat lehet csinálni vele, de nem alakítható tökéletesen. Ugyanakkor csillivilliségben verik a mezőnyt. Egyszer megveszed, onnantól a tiéd. Nagyot nem bukhatsz rajta.
A Thrive Themes egy komplett marketinges eszköztár, amit könnyű építeni akkor is, ha nem tudsz kódolni. Én is tettem vele egy próbát és meggyőző volt. Ugyanakkor a honlap sokszor lassú volt, és mert jelenleg fejlesztik, működési zavarok is voltak egyszer-kétszer. De azt el kell mondanom, hogy az ügyfélszolgálat azonnal segített kijavítani a hibát.
A Genesis Framework a WordPress királya. Ezekről a fizetős WordPress sablonokról készítettem egy részletes írást. Bármit meg tudsz vele csinálni, és a bármit szó szerint értem. Az egyetlen nehézség vele, hogy itt bizony bele-bele kell nyúlni a kódba. De ezek a honlapok az általam ismertek közül a leggyorsabbak és legbiztonságosabbak. Keresőoptimalizálás szempontjából kiemelkedők. A sablonokat úgy alakítod, ahogyan akarod, de a kiinduló-állapotban minimalisták és letisztultak. Szeretem bennük, hogy nincsenek telepakolva minden szirszar parasztvakítós dologgal.
De ha ezeket választom, akkor nem lesz olyan a dizájn, mint ami nekem tetszik?
Őszinte leszek. A honlapod dizájnjára egyetlen olvasód sem néz úgy, ahogyan te. Nekik az számít, hogy tájékozódni tudjanak rajta, gyors legyen és áttekinthető. Ezen kívül semmi nem érdekli őket. A fizetős sablonok közül a fent említettekkel jársz a legjobban az én tapasztalataim szerint.
Sőt. Rengeteg ingyenes sablonnal nagyobb biztonságban leszel. Utánanéztem a legmegbízhatóbb ingyenes WordPress sablonoknak, és készítettem egy listát neked, ahonnan talán te is találsz magadnak kedvedre valót. Ezek ingyenes sablonok, de komoly cégek állnak mögöttük, ezért megbízhatók.
Nézd meg őket, tegyél velük egy próbát. És ha segítségre van szükséged, csörgess meg újra nyugodtan!
kruse mondta
Azért szerinte a Themeforest egyáltalán nem annyira rossz, oké tényleg egyes embereknek nehéz vele dolgozni, de azért aki ért hozzá az eltudja távolítani a felesleges tartalmakat, és ugye ha megveszed akkor szépen testre is tudod szabni, jómagam is használom a divit- de annyira buta szegény hogy az el se lehet hinni. Nem is értem hogy van ennyi előfizetőjük, hát persze mert hatalmas átbaszás a dolog, van 200 therme és kb mind ugyanolyan funkcióval. Hír oldalt szeretettünk volna csinálni de egy értelmes kinézet nincs benne, ….
Verdes Tamás mondta
Valóban találhatók benne jó sablonok, ebben egyetértek. De könnyen bele lehet futni használhatatlan termékbe, amelyet később nem tudsz alakítani rendesen.