Szeretnél akadálymentes honlapot, de nem akarsz bíbelődni ezernyi apró beállítással? Ráadásul nem akarod, hogy úgy nézzen ki az oldalad, mint egy plakát a múlt századból?
Koncentálj a sablonodra. A jól megválasztott sablon akadálymentes és szép. A jó hír az, hogy egyre több készül belőlük, mivel a WordPress központban rájöttek, hogy hatalmas üzleti értéke van. Az akadálymentes honlapok bizonyítottan több terméket adnak el, mint az átlagos weboldalak.
Mit jelent az online akadálymentesség?
Ez az írás az Akadálymentesség 1×1 sorozat második része.
- Mi fán terem a honlapod akadálymentesítése?
- A 4 legjobb sablon akadálymentes WordPress weboldalakhoz. (itt vagy most!)
- Gyors teszt: akadálymentes-e a weboldalad?
- Infokommunikációs akadálymentesítés 7 lépésben
Most pedig lássuk a 4 legjobb akadálymentes sablont, ami ma elérhető az interneten. Mutatok ingyenes és fizetős változatot is.
4. Twenty Sixteen
A WordPress 2015 végén közzétett hivatalos, ingyenes sablonja remekmű. Egyszerű, letisztult, blogolásra tökéletes. A tipográfiája magasan kiemeli a tömegből. Egyszere határozott és elegáns a betűválasztás, amely remekül olvashatóvá teszi. Az olvashatóság az akadálymentesség egyik legfontosabb ismérve.
Nem csak ez a hivatalos sablon akadálymentes, hanem az összes utána következő is. És ez így is fog maradni. 🙂
3. Simone
A Simone az egyik legnépszerűbb ingyenes akadálymentes sablon. Magam is tettem vele egy próbát, és semmilyen működési zavart nem tapasztaltam. Rendelkezik valamennyi fontos akadálymentességi beállítással.
A sablon magyar nyelven is működik Kozma Beáta fordításának köszönhetően. A Lynda.com oldalon (amely online vidókurzusokat árul angol nyelven) saját másfél órás kézikönyve is van (amelyet a 14 napos ingyenes próba alatt költségmentesen meg tudsz nézni). A honlapnak sajnos nem készítettek demo oldalt, ezért nem láthatod előre, hogyan fog kinézni. De ha akadálymentes sablont keresel, megéri tenni vele egy próbát.
2. Manduca
Edelényi Zsolt munkája ingyenesen elérhető. Az aprólékos munkát tükröző sablon tudja az összes akadálymentesítési funkciót, blogolásra, civil szervezetek és cégek bemutatására tökéletesen alkalamas. Formaterve szélsőségesen egyszerű. Ízlés kérdése, hogy ez tetszik-e valakinek vagy nem (nekem igen), de az biztos, hogy üzletileg ez a jó választás.
A sablon különlegessége a fókusz-kígyónak nevezett effektus. Ez az ugrólinkek speciális változata. Ugrólinknek nevezzük, ha az olvasó a Tabulátor nyomkodásával képes egyik linkről a másikra ugrani, és navigálni az oldalon. Ezeknek a linkeknek az egyik problémája az, hogy sokszor nem látható, hol is van a fókusz. A fókusz-kígyó erre kínál megoldást: egyik linkről a másikra ugorva látjuk a fókusz mozgását.
Apropó, Zsolt akadálymentességről szóló blogját érdemes rendszeresen olvasni. Én sokat tanulok belőle.
1. StudioPress sablonok
A WordPress királynői és királyai a prémium StudioPress sablonok. Ezek a sablonok az elmúlt két évben kivétel nélkül akadálymentesen jelentek meg: tetőtől talpik hozzáférhetők, és gyönyörűek.
Magam csak és kizárólag ezekre a sablonokra építek honlapokat. Ezek már nem ingyenesek, az árak 50-130 USA Dollár (15-40 ezer Forint) között mozognak. És hogy megéri-? Fejlesztőként nekem az a tapasztalatom, hogy ez nem kérdés: ez az összeg egyszeri beruházás, ami után magam egyszer sem tapasztaltam működési zavart.
A StudioPress sablonjai két rétegből állnak. Az alapot a Genesis Framework nevű keretrendszer adja, ezt minden esetben telepítjük az oldalakon. Ez az alapsablon. Erre kerül rá a választott, dizájnolt származtatott sablon vagy gyereksablon (angolul child theme). Mivel a frissítések az alapsablonon futnak keresztül, ezért észrevétlenek maradnak, és nem kell utána hozzányúlni az oldalakhoz.
A StudioPress élen jár nem csak a minőségi, prémium sablonok készítésében, hanem az akadálymentesítésben is.
További akadálymentes WordPress sablonok
Három sablont és egy sablonrendszert mutattam be. De ha ez nem elég, olvasd el a 77 ingyenes WordPress sablont bemutató írásomat a blogon. Ha találsz egy kiemelkedő remekművet, írj egy kommentet, hadd lássák mások is.
Elég, ha a sablonod akadálymentes?
Egy weboldal akadálymentessége alapvetően a sablonon múlik, ezért fontos, hogyan választasz. Egy épületet is a tervezés fázisában, és nem utólag tehetünk a pincétől a padlásig hozzáférhetővé. Ezért sok bosszúságtól (és elvesztett vevővőtől) kímélheted meg magad, ha kezdetben figyelsz erre.
De ez még nem elég. Az igazi akadálymentesítés hatással van a honlapod szerkezetére és a rajta elhelyezett tartalomra is. Erről lesz szó jövő héten. Tarts velem akkor is.