Rengeteg ingyenes online képszerkesztő verseng a figyelmünkért. Több, mint 30-ból választottuk ki az 5 legjobbat, hogy ne kelljen elveszned a programok tengerében.
Csak olyan online képszerkesztő programokat kerestünk, amelyek ingyenesek és profi módon szerkeszthetünk velük fotókat és social média képeket minden méretben, és nem kell őket letölteni és telepíteni számítógépünkre.
Az alábbi listában az 5 legjobb online fotószerkesztő eszközt találod kreatív bloggerek és social média marketingesek számára. Ezek egyszer sem fognak jelezni, hogy lejárt az ingyenes trial.
És minden igényt kielégítenek ahhoz, hogy egy minőségi blogot, céges weboldalt és ezek social média platformjait tökéletesen méretre szabott képekkel lásd el. Könnyű velük szerkeszteni, és gyorsan működnek.
A listában nem szerepel a Pickmonky nevű szoftver: ennek az az oka, hogy az ingyenes verzióban csak három letöltést engedélyeznek, valójában tehát nincs ingyenes csomagja.
BEFUNKY: egyszerű és gyors fotószerkesztés
Regisztráció nélkül is azonnal használatba vehető szoftver, meglepően egyszerűen használható, profi képszerkesztő. 3 funkciója van.
A Photo Editor ingyenes képszerkesztő, amire fényképünket feltöltve dolgozhatunk. Keresési funkció segítségével böngészhetünk a képek között, ha nincs saját fényképünk. Az ingyenes funkciók közé tartozik az átméretezés, a vágás, a forgatás, a fényezés és az árnyalatok finomhangolása igen gazdag variációkban. Továbbá színezés és színkeverés, homályosítás, előre elkészített filterek használata, és a Google betűkészletét használva írhatunk a képekre. A fényképeket .jpg és .png formátumokban is lementhetjük a számítógépünkre.
A Collage Maker segítségével kollázsokat készíthetünk előre elkészített layout-ok vagy magunk tervezte elrendezések alapján. Használatával az online kollázs készítés nagyon egyszerű. Színezhetjük és mintázhatjuk a hátteret, változtathatjuk a képdobozok méretét és tetszés szerint kerekíthetjük le a sarkukat. Az eszközt csatlakoztathatjuk saját Facebook fiókunkhoz, és onnan is áthúzhatunk nyersanyagot.
A Designer remek eszköz social média képek készítésére: bekészített és tökéletesen leméretezett Facebook, Twitter, Youtube (és minden további közösségi csatornához szükséges) fejlécképek és poszt-layoutok érhetők el. Az összes könyvtárban találunk ingyenes és fizetős mintákat is, vagyis az ingyenes verzió is kielégít szinte minden igényt.
A Befunky tökéletes választás az ingyenes online képszerkesztők tengerében. Az egyetlen problémája (és ebben osztozik versenytársaival) az, hogy nagyon nehéz vele 200 KB alá méretezni egy képet úgy, hogy ne tegyük tönkre. Márpedig ez egy weboldalra szánt kép esetében kulcsfontosságú.
A BeFunky igazi versenytársa a Pixlr. Előbbi többet tud, gyorsabb és felhasználóbarátabb, ezért nem került be a válogatásba.
CANVA: ingyenes, szerkeszthető sablonok tömege
A Canva a legnagyobb játékos a piacon: nem csak egyszerű és profi, hanem szinte végtelen sok ingyenes sablont és alakzatot tesz hozzáférhetővé ingyen. Az átlagos céges használatban szinte biztos, hogy soha nem kell upgradelni a fizetős verzióra.
Social média posztok készítésére tökéletes: Bekészített Facebook, Instagram, Twitter, Tumblr, Youtube, Snapchat, Youtube sablonok találhatók, de SoundCloud és Twitch bannert is létrehoztak. Ráadásul mindegyik sablonhoz legalább 10-20 azonnal használható dizájnt tesznek elénk minden verzióban.
De ez csak egy apró szeglete a bőséges választéknak: könyvborítók, receptek, plakátok, előadások, riportok, infografikák, meghívó sablonok tömegei közül válogathatunk a Canva használata során. Az eszközben külön fénykép-kollázs készítőt is találunk.
Ha ez nem lenne elég, egyedi méretet is megadhatunk, és abban bármilyen sablont vagy egyedi elemet elhelyezhetünk.
A szerkesztő egyszerű és intuitív: nem véletlen, hogy az összes konkurens ezt másolja. A logika az, hogy először kiválasztunk egy sablont, majd ennek módosíthatjuk szabadon minden egyedi beállítását. Vannak fizetős és ingyenesen használható képek, valamint felölthetjük saját fényképeinket is, ha azokat akarjuk használni. Rengeteg Google Font közül válogathatunk, de a fizetős verzióban már arra is lehetőség van, hogy megvásárolt betűtípusunkat feltöltsük.
Crello: a Canva nyomában
Az új fiú a klubban: a Crelló könnyen kezelhető valamint okosabb és egyszerűbb, mint a Canva, és ami fontosabb: eredetibb, merészebb dizájn-megoldásokkal kísérleteznek. Cserébe sokkal kevesebb sablon közül válogathatunk, de a választék így is bőséges.
40 elkészített sablon-típust helyeztek el benne: első helyen vannak a közösségi posztok: Facebook cover és Facebook poszt, Pinterest és Instagram bejegyzések sablonjai. Ezek a sablonok tényleg eredetibbek, izgalmasabbak, mint a nagy konkurensé.
A kezelőfelület valamivel egyszerűbb, és ami ennél is fontosabb: gyorsabb. A Canvánál sok esetben várnunk kell, amíg egy-egy módosítás lefut, azonban erre nincs szükség: a változtatások azonnal láthatók és tesztelhetők. A képekre természetesen írhatunk, és a Google betűkészletét használhatjuk. Rengeteg betűhöz betöltötték a latin-extended verziót, vagyis szép ékezetes betűket használhatunk magyar nyelven is. A Crello az ingyenes verzióban is engedélyezi a saját betűkészletek feltöltését. Ezt nagyon fogják értékelni azok, akik nem akarnak fizetni a szolgáltatásért, de egyedi tipográfiájukat a Canva nem támogatja.
A Crello lehetővé teszi az ingyenes verzióban is, hogy projektjeinket elmentsük. Ezt a feature-t a Canva is tudja, de jó látni, hogy itt is lehetőségünk van rá.
Visme: a tapintatos konzervatív online fényképszerkesztő
A Visme segítségével előadásokat, infografikákat, dokumentumokat, egyedi grafikákat és természetesen social posztokat állíthatunk elő. Az ingyenes verzió éppen, hogy érdemessé teszi a programot a tesztelésre, mivel csak 5 projektet készíthetünk. Ha azonban töröljük a korábbiakat, akkor mindig létrehozhatunk egy újat, tehát ha észnél vagyunk, bármennyi képet létrehozhatunk a segítségével.
A Vismét az egyszerűsége és konzervatívsága teszi egyedivé. A többi program arra megy rá, hogy a grafikáktól elájuljunk, és gyönyörködjünk a képekben. A felhasználók, olvasók szempontjából azonban az egyszerűség és az áttekinthetőség is nagyon fontos. A Visme pontosan ezt adja nekünk, egy egyszerű képszerkesztő programról van szó.
Nagyon érdekes például az infografikákat készítő eszköz: kifejezetten mintha az elmúlt évtizedben készített sablonokot sorakoztatnának fel. De ezek a sablonok tapasztalataim szerint remekül működnek az online marketing területén, és ezzel együtt a konverziós értékük is magas tud lenni. Ezért különösen érdekes tenni vele egy próbát.
Infogram: az adatok megjelenítésének mestere
Régi versenyző a piacon, és tökélyre fejlesztette az adatok egyszerű és átlátható megjelenítésének tudományát. Ezt az egyet tudja, de azt tökéletesen. Egyszerre excel tábla és képszerkesztő. A lényeg az, hogy betápláljuk az adatokat, majd ezeknek az adatoknak vizuális megjelenítést tudunk adni. Ha az adatok változnak, akkor ezek módosításával a kép is változni fog.
Létrehozhatunk vele infografikákat, riportokat, slide-okat, chart-okat és térképeket. És ebben az eszközben is elhelyeztek hét nyelven beszélő, adatokat megjelenítő Facebook-poszt sablonokat.
Az ingyenes verzióban a projekteket elmenthetjük és beágyazhatjuk a weboldalunkra. WordPress felhasználóknak az alkalmazás külön shortcode-ot is generál, vagyis ezzel a módszerrel is beágyazhatjuk a képet a weboldalba. Ennek az előnye az, hogy a kép nem fogja lassítani és terhelni a mi szerverünket. Ugyanakkor az ingyenes verzióban az Infogram vízjelét nem távolíthatjuk el.
Ingyenes online képszerkesztő: melyik a legjobb?
Rengeteg versenyző van a piacon, számomra meglepő volt, hogy csak 5 olyan eszközt találtam, ami összevethető azzal, amit a Canvától megszoktunk.
A Canva adja a legtöbbet és a legjobbat az ingyenes verzióban, mondhatjuk tehát, hogy ez a legjobb online képszerkesztő program.
A Canvához képest a legerősebb versenytársak ebben erősek:
- a Befunky egyszerűbb és gyorsabb;
- a Crello kreatívabb, izgalmasabb;
- a Visme konzervatív látványvilágával tapintatosabb;
- az InfoGram pedig adatok megjelenítésében profibb.
Összességében azonban mindegyik elmarad a Canva mellett. Ugyanakkor érdemes ismernünk a többit is, ha egyedi igényeink vannak, sokszor hasznosan lehetnek. Minden esetben használhatjuk a fizetős csomagokat is: ekkor nagyobb számú sablon között válogathatunk, és videó animációkat is készíthetünk.
És amit egyik ingyenes verzió sem tud: a leméretezés
Ha nem fizetünk az online képszerkesztőknek, akkor a képek leméretezéséről magunknak kell gondoskodnunk. Márpedig bármilyen apróságnak tűnik is, a képek file-mérete az interneten létkérdés:
- a 300 KB feletti képek nem fognak gyorsan lejönni a felhasználó gépére;
- a Google sem szereti a nagy képeket, ezért hátrább sorolhatja a honlapodat ezek miatt.
A fényképek leméretezésében ma is az Adobe Photoshop a király, ezen nincs mit ragozni. Ha azonban ingyenes megoldást keresel, akkor tapasztalataim szerint az Image Optim verhetetlen, és nagyon jól működik a Compressor nevű internetes alkalmazás is.
Ingyenes képkeresők
A programok mellett szükséged lehet képekre is. Ingyenesen képeket az alábbi weboldalakon találsz:
- Unsplash: unsplash.com
- Pexels: pexels.com
- Flickr: flickr.com
Vélemény, hozzászólás?