Hogyan válassz sablont a honlapodhoz? Fizetős vagy ingyenes? Melyiket kerüld? Hogyan teszteld? Mennyi időt érdemes szánni rá?
Ha megismerted a WordPress alapjait, letöltötted a WordPress hivatalos verzióját, és installáltad a tartalomkezelő rendszert, rengeteg extra lehetőséget találsz: ezek közé tartozik az ingyenes sablonválaszték.
Mi egy website sablon, és hogyan válassz?
A sablon első ránézésre a honlapod megjelenése, kinézete. Ezen kívül még valami: a honlapod funkcionalitása, az, hogy mit tud, mit nem. Például van olyan sablon, ami tartalmaz előre beállított képgaléria funkciót, mások nem. Az egyikben van beépített naptár, a másikban nincs. Ahol nincs, ott egy bővítménnyel kell hozzátenned. A sikeres honlapkészítés egyik döntő kezdeti lépése a megfelelő sablon kiválasztása.
Sablonválasztáskor az üzleti célt és a funkcionalitást tartsd szem előtt.
Sokan úgy ragaszkodnak egy szimpatikus sablonhoz, ahogyan a kedvenc kocsijukat imádják. Egy jó honlapkészítő bevállalja, hogy vitába száll az ügyfelével, és nem installállja az első szimpatikus sablont. Ezzel sok-sok fejfájástól kímélheti meg mindkettejüket.
Első látásra szuper dolog, hogy mennyi ingyenes sablon között válogathatunk. De amikor választásra kerül a sor, zavarba ejtő a bőség. Egyszerűen túl sok a honlap sablon, és közöttük rengeteg a pocsék. Le kell egyszerűsíteni a folyamatot, és ki kell szórni a szemetet.
A legfontosabb, hogy csak lazán. Végülis ingyen van. Mert elsőre úgysem fogsz tökéletes sablont találni. És nem is baj, majd megtalálod később. A WordPressb honlapokban az a csodálatos, hogy pár óra alatt cserélheted a sablonod. Kezd el az elsővel, ami tetszik.
Mit tegyél, mielőtt nekiállsz keresni?
Először is, tudnod kell, mit keresel egyáltalán. Gondold végig az üzleti céljaidat.
- Mi a honlapod témája?
- Ki a megcélzott ügyfeled?
Az első kérdés a honlapod témáját érinti: a területet, ahol szakértő és tekintély kívánsz lenni, vagy a szolgáltatás, árucikk, amit árulsz. Ezt nálad jobban senki nem tudja.
A második kérdés az ügyfeledről szól: az ő profilját érdemes nagyon pontosan megrajzolnod. Kivel akarsz elsősorban üzletelni? Milyen olvasókat akarsz a honlapodra hívni? Más lesz a honlap, ha válófélben lévő házastársaknak nyújtasz jogi tanácsot, és megint más, ha randitippeket adsz tiniknek.
Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása alapján írd össze magadnak a legfontosabb szempontokat, képzed magad elé a honlapot, készíts honlap mintát a fejedben, ha tudod, rajzold is le. És innentől fogva már csak azokat a sablonokat vedd majd tekintetbe, amelyek hasonlítanak a rajzodhoz. Ezzel kiszűrted azokat a sablonokat, amelyek jól néznek ki, csak neked semmi szükséged nincs rájuk.
Mit nézz meg, mielőtt felteszed?
Itt kezdődik a praktikus rész. Az ingyenes – és sajnos a fizetős – sablonok között is rengeteg a szutyok.
- Visszajelzések. Nézd meg a visszajelzéseket. Ha csak 4 visszajelzés van, lépj tovább. Azt a családtagok hagyták ott. Ha sok van, olvasd el az első 10 visszajelzést. És ha ezek meggyőzők, akkor meg lehet fontolni.
- Készíttetek-e hozzá dokumentációt? Komolyan vehető egy sablon, ha van hozzá dokumentáció, segédlet a beállításokhoz. Ha van, azt vedd jó jelnek. Ez alól is vannak kivételek, mutatok majd kicsit lejjebb.
- Nem túlságosan specifikus-e? Ha szabaduló szobát üzemeltetsz, akkor könnyen találhatsz szabaduló szobákra kitalált sablont. Ha kertész vagy, akkor kertészeknek szólót. Ennek a megoldásnak hátránya, hogy csak ezt az egyet és csak így tudja. Ha felteszed, akkor félő, hogy fél év múlva nem fogod tudni bővíteni, hanem szoros keretek közé zár.
- Vannak-a rajta effektek? Érdemes olyan sablont keresni, amin nem pörög-forog semmi. Minél egyszerűbb, annál jobban fog működni.
Keresőoptimalizált sablonok, keresőbarát honlapok
Egy honlapon el lehet végezni az alapvető SEO beállításokat, és meg lehet csinálni úgy, hogy minden technikai feltételnek megfeleljen. De ettől nem fog a Google első oldalára érni. A keresőoptimalizálás folyamatos munka, amiben a sablonod nem sokat tehet. Sőt, ha jól csinálod, akkor egy ingyenes sablonnal is érhetsz el kiemelkedő eredményeket.
Ráadásul ma már minden honlapkészítő azt írja ki az oldalára, hogy keresőoptimalizált sablonokat használ.
Fizetős vagy ingyenes?
Ha hobbi célra kell, mindenképpen ingyenes WordPress sablonok közül választani. Azért, mert ha kipróbáltad, hogyan működik belülről egy sablon, akkor fogod tudni, hogy te mit keresel benne. Utána már lehet értelme fizetni is érte.
Céges honlaphoz nem az a kérdés, hogy fizetős vagy ingyenest válassz. Hanem az, hogy megbízhatót. A fizetős sablonok sokkal megbízhatóbbak, mint az ingyenes weboldal sablonok. De ezek közül sem az összes.
A wordpress ingyenes sablonok kapcsán legyél tisztában az alábbi dolgokkal:
- Lehetnek bennük rejtett linkek, amelyek a készítő cég honlapjára vagy sok más honlapra mutatnak, és ronthatják a te besorolásod a Google szemében. Ezért csak megbízható forrásból szedj le sablonokat.
- Ha bármi nem működik velük, nincs hová fordulni. Mivel ingyenes, a készítő cégnek nem írhatsz, hogy javítsák meg.
- Egy ingyenes honlapon sokkal kevesebb dolgot tudsz programozás nélkül alakítani, mint egy fizetős oldalon.
77 ingyenes és megbízható WordPress sablon
A WordPress sablonerdőt kerüld el. Itt összesen 12 ezer sablont találsz. Ez olyan sok, hogy nem lehet választani. De nem ezért kell elkerülni. Hanem azért, mert ide boldog-boldogtalan felteszi a sablonját. Vannak kiemelkedő minőségűek, de tele van szutyokkal is, és marha nehéz kiválogatni a jókat.
De. Vannak olyan cégek, amelyek prémium WordPress sablonokat árulnak. És marketing-céllal elérhetővé tesznek ingyenes WordPress témákat is. Ők piszkosul érdekeltek abban, hogy az ingyenes sablonjaik jól működjenek. Ezeket szeretném megmutatni neked.
18 sablon a Theme Grilltől
A Theme Grill sablonok telepítésük után maguktól szólnak, hogy tegyük fel a demo tartalmat. Automatikusan jelzik, hogy milyen bővítményeket kell feltennünk, és ha engedélyezzük nekik az ügyletet, akor ezt végre is hajtják. Kábé két perc alatt telepítettem a teljes sablont minden angol tartalommal együtt. Ha egy órán belül szükségem lenne egy céges honlapra, akkor már csak neki kellene állnom, hogy a tartalmakat átírjam angolról magyarra.
Az ilyen telepítés hátránya, hogy a honlapodon létrejön egy rakás URL-cím, amire a későbbiekben nem lesz szükséged, és ha nem vagyok elég gyors, akkor a Google is megszokja, hogy ezek ott vannak. SEO szempontból az ilyen demo-tartalmak berángatása nem okos dolog, mert amennyi időt megspórolunk azzal, hogy telepítettük a honlapot, annyit veszítünk azzal, hogy tüntethetjük el a felesleges linkek nyomait magunk után. Ezért ebben az esetben a telepítés után azonnal tiltsuk ki a keresőrobotokat az oldalról, és csak akkor kapcsoljuk vissza, ha készen vagyunk.
Ezekhez a sablonokhoz nincs dokumentáció. Ugyanakkor annyira egyszerűen kezelhetők, hogy nem kell emiatt aggódnunk, nyugodtan telepíthetjük őket.
20 db. ATHEMES sablon
Szép és igényes sablonok. Bizalmat kelt, hogy minden sablonhoz készítettek dokumentációt, vagyis segítenek nekünk telepíteni az új arculatot. A dokumentációban nem csak írások, hanem videók is vannak, aminek különösen akkor lehetünk hálásak, ha nem akarunk az angol szöveggel bíbelődni.
A sablonokat rendszeresen frissítik, tehát minden okunk megvan azt hinni, hogy nem választhatunk nagyon rosszul, ha teszünk velük egy próbát. A sablonok láblécébe automatikusan beillesztik a tervező cég linkjét, amelyet 5 dollárért, vagyis kb. 1300 forintért távolíthatunk el. Ha jól látom, az egyik kedvenc magyar filmes blogom, az Addiktív egy innen származó sablonról, a Fashionista nevűről fut.
19 WordPress sablon a Theme Isle kínálatából
Ezeknek a bemutató oldalaknak a különlegessége, hogy a sablonoknak nem csak demó verziója van, hanem belenézhetünk az admin felületbe is. Ezért már elkérik az email-címünket, de akkor is megéri a próbát. Itt még a telepítés előtt kiderül, hogy elég korlátozottak a lehetőségeink: sok mindent nem enged módosítani a sablon, illetve csak akkor, ha váltunk a fizetős verzióra.
20 WP Explorer ingyenes WordPress sablon
A változatosság kedvéért a WP Explorer is 20 sablont tesz elérhetővé ingyenesen. A többiekéhez képest részletes, fényképekkel kísért dokumentációt kapunk. A sablonok nagyon szépen töltődnek be, gyorsak és szépen tapadnak a képernyőre. Természetesen ezeknek is van prémium, fizetős változata.
Nekem különösen tetszenek, mert egyik sablonban sincsenek csilli-villi effektek, viszont – vagy talán éppen ezért – nagyon szépen üzemelnek. Nagyon szépen megcsinált, egyszerű, minimalista sablonok. Nekem talán ezek tetszenek a legjobban az eddigiek közül.
Ingyenes WordPress sablonok magyarul?
Az igazság az, hogy vannak elérhető magyar sablonok is, de választékban és minőségben nem kérdés, hogy angol nyelvű sablonokkal érdemes dolgozni. Ez a fizetős és az ingyenes piacon egyaránt igaz. De ez nem probléma.
Mert az angol sablon nem azt jelenti, hogy a honlapod angol lesz. Csak annyit jelenti, hogy néhány helyen meg fog jelenni egy-két angol kifejezés. Egy pár dolog fog benne megjelenni angolul. De ezeknek a szövegeknek a nagy részét el tudod tüntetni például ezzel a fordításra alkalamas bővítménnyel, amelyért ugyancsak nem kell fizetned.
Az okos választás kulcsa
Őszintén megmondom, a jó választás az, ha egy óránál több hasznos időt nem töltesz el vele. Keress egyet, ami tetszik, ami megfelelően működik, és bele tudod képzelni a honlapod. És amilyen gyorsan csak lehet, zárd le a keresgélést, mert úgy el lehet veszni benne, mint a Facebook-ban.
Ha megvan a sablon, telepítsd, és írj rá egy cikket. Végül is, arra való, nem?
Ha találtál ezek között megfelelőt, megköszönöm, ha megírod egy kommentben, és megmutatod nekünk, mire jutottál!
Fizetős sablont keresel?
A fizetős sablonok is jó választások lehetnek, ha már van tapasztalatod a témában.
A legnépszerűbb sablon-áruház a Themeforest, de a helyedben nem vásárolnék rajta.
Ezzel szemben a legjobb fizetős WordPress sablonokat részletes írásban mutattam be. A StudioPress sablonjai a WordPress királyai és királynői, nem véletlelnül kerülnek 30-40 ezer forintba. Ezekből egyedi weboldalakat is fejleszthetsz magadnak.
A WordPress sablon egy előre elkészített dizájn, a weboldalak kinézetét adja. Egy jó sablonon rengeteget lehet alakítani, változtatni.
Nem javaslom használni a Themeforest sablonokat. Észbontóan szépek, de gyakran gyengén kódolt, rossz minőségű weboldalak lesznek belőlük, amelyeket később cserélni kell.
Ingyenes és fizetős verzióban is sok remek minőségű és pocsék sablon is található. Mindig meg kell nézni a véleményeket, és érdemes tesztelni a sablonokat.
Peti mondta
Köszi szépen. Igazad volt, bőséges a választék. Valami csillagos eget,(asztrológia) vagy ezoterikus témájú sablont esetleg tudnál ajánlani?
Köszi szépen, és gratulálok a bemutató videódhoz! Érdekes, értelmes, jól összeszedett, tartalmas…
Úgyhogy köszi!!!
Verdes Tamás mondta
Köszönöm szépen! Sajnos nem ismerek ilyen sablont, de sok-sok ingyenes képet találsz hozzá itt: https://unsplash.com/s/photos/astronomy Ha bármelyik sablonba ezeket beteszed, máris van egy asztrológiai témájú weboldalad. Szerintem így gyártják őket 🙂 Remélem, ez segít.
Viktor mondta
Köszönöm szépen az útmutatást, most be Importáltam mindent úgy ahogy ajánlottad, szerintem így könnyebb lesz átszerkeszteni, nagyon kezdő amatőr vagyok, nem nagyon ment eddig a szerkeszgetés, próbálkoztam Elementorral is, de szerintem így átszerkeszteni menni fog 🙂 Nagyon tetszik amit és ahogy leírtad, megpróbálok mindent elolvasni az oldaladon, hogy többet tudjak meg 🙂
Verdes Tamás mondta
Köszönöm szépen, és elnézést kérek a lassú válaszért. Sok sikert!
Piros mondta
Köszi szépen! Igazán hasznos útmutató. Gratulálok! Idegenvezetői munkát népszerűsítő oldalhoz keresek sablont, de még nem találtam.Igen, a bőség zavara. Ha lenne tipped, megköszönném.
Verdes Tamás mondta
Komoly projekthez a StudioPress sablonjait használnám, amiről ebben a cikkben írtam részletesebben: https://premiumhonlap.hu/wordpress/fizetos-wordpress-sablonok/ Ha egyéni idegenvezetőnek kell, akkor az Authority Pro tökéletes szerintem. Ha cégnek, akkor talán a Monochrome Pro és az Infinity Pro. Mind a hárommal remek tapasztalatink vannak megbízhatóság szempontjából.
Vivien mondta
Szia!
Neked köszönhetően elvetettem a themeforest weboldal lehetőségét. Örülök, hogy ezeket kifejtetted, köszönöm.
Egy randioldal vagy egy hasonló mint a gyakori kérdések weboldalhoz hasonló sablont tudnál ajánlani?
Köszönöm válaszod előre is!
Verdes Tamás mondta
Mi a Genesis Framework-öt használjuk minden projektünkre, és nagyon jók vele a tapasztalataink. Amit szeretnél, az ebben a rendszerben is csak egyedi fejlesztéssel oldható meg. Ha írsz egy email-t szívesen ajánlok rá fejlesztőt, aki meg tud csinálni ilyen komoly projektet.
Zsyjo mondta
Üdvözöllek!
Köszönet! Kiváló cikk, nagyon hasznos.
Egy kisváros, nemrégen alakult civil szervezetének szeretnék készíteni egy weboldalt. Tudnál ajánlani hozzá sablont? Egyszerűség, könnyen kezelhetőség a fő szempont. Ami talán bonyolítja a dolgot, hogy időnként kérdőíveket kellene működtetni rajta.
Előre is köszönöm.
Zsyjo
Verdes Tamás mondta
Szia Zsyjo! Bármelyik studiopress sablon megteszi szerintem, ami tetszik nektek. Kérdőívet bármelyikhez tudtok kapcsolni, a kettő független egymástól. Civileknek önkéntes keretek között is szoktunk segíteni, ha írsz egy üzenetet, tudunk róla egyeztetni, hogy miben tudunk segíteni nektek.