Szerinted is kimerül az akadálymentesítés abban, hogy a honlapodon elhelyezel egy sárga ikont? És ha valaki rákattint, akkor a weboldalad lebutított változatát látja, fekete alapon, sárga betűkkel?
A rossz hír az, hogy ezzel annyit tettél az akadálymentesítésért, mintha kézrátétellel gyógyítanád a hátfájásodat. A jó hír az, hogy ma már ennél többet tehetsz, ráadásul egyszerűbben.
Ez az írás egy 5 részes sorozat első része. Ebben a cikkben elmondom, mit jelent az akadálymentesség az interneten, és mutatok 5 apró trükköt, amivel azonnal hozzáférhetőbbé teheted az oldalad sok-sok olvasó számára.
Mit jelent az online akadálymentesség?
Az akadálymentesség-sorozat további részei:
- Mi fán terem a honlapod akadálymentesítése?
- Gyors teszt: akadálymentes-e a weboldalad?
- Infokommunikációs akadálymentesítés 7 lépésben
Az akadálymentesítés nem a fogyatékos embereknek szánt könyöradomány. Hanem minden olvasót és vásárlót érintő minősége a honlapodnak.
Az internetes akadálymentesség azt jelenti, hogy olyan weboldalakat készítünk, amelyek a lehető legtöbb ember számára hozzáférhetők, kezelhetők és áttekinthetők. Nem csak fogyatékos embereknek szól, hanem mindenkinek.
Ha vállalkozó vagy, három okod is van rá, hogy akadálymentes honlapot használj:
- Az akadálymentesség serkenti az eladást, jobb felhasználói élményt ad az olvasóidnak. Több akadálymentesség, több pénz a számládon.
- Az akadálymentesség a Google szemében érték, ezért javíthatod vele a weboldalad besorolását. Több akadálymentesség, nagyobb forgalom.
- Te is szeretnél egy normálisabb világban élni, ahol a nem-tökéletes emberek is hozzáférnek a számukra fontos információkhoz? Több akadálymentesség, több boldogság.
Az akadálymentes honlapokat ma legegyszerűbben a WordPress segítségével készíthetsz.
A WordPress lehetővé teszi minden ember számára, hogy honlapot készítsen. Miért ne törekednénk arra, hogy ez a tartalom mindenki számára hozzáférhető legyen?
A WordPress-en belül Rian Rietveld vezetésével külön csoport foglalkozik azzal, hogy a WordPress akadálymentesítését elősegítse. A munkájukat nyomon követheted ezen az oldalon.
Mitől akadálymentes egy honlap?
Nincs rá rövid válasz. Egy honlapot nem akadálymentesíthetünk úgy, mint egy lépcsőt, például azzal, hogy liftet vagy rámpát szerelünk rá.
Az akadálymentesítés az interneten megközelítés, gondolkodásmód kérdése. Nem elég, hogy elvégezzük a technikai beállításokat. A tartalmat is hozzáférhetővé kell tennünk.
Akkor akadálymentes egy honlap, ha tulajdonosa gondot fordít rá, hogy mindig egy picit egyszerűbbé, fogyaszthatóbbá tegye mindenki számára. Ezért ahelyett, hogy egy kockafejű meghatározást adnék, következzen négy apró technikai részlet, amit te is használhatsz azonnal.
1. Adj alternatív szöveget a képekhez
Egy fénykép egy látássérült ember számára nem látható. De a helyettesítő szöveg (angolul alternatív text vagy alt-text) olvashatóvá teszi számára is a képet. Ez egy különleges képaláírás, ami nem látható. De a látássérültek, vakok által használt speciális programok elolvassák.
2. Húzd alá a linkeket
A linkeket színezni szokás. De ezt az olvasók 5-15%-a nem látja, mert színvak, színtévesztő. Akkor sem látjuk, ha erős fény éri a képernyőt.
Ezért a linkeket húzd alá, mert úgy mindenki látja őket. Ha csúnyának találod, tedd túl magad rajta. A honlapodnak nem szépnek kell lennie, hanem használhatónak.
3. Adj ugrólinkeket a honlapodhoz
Ugye te használsz egeret? Gondolj azokra is, akik nem tudnak, például azért, mert mozgáskorlátozottak vagy vakok. Az ugrólinkek (angolul skip-linkek) lehetővé teszik, hogy pusztán billentyűk segítségével navigáljunk az oldalunkon.
Próbáld ki. Tedd a kurzort a keresőmezőbe. És nyomd meg a Tabulátort. Először az oldal címe, majd a menüpontok kerülnek fókuszba. Ha bármelyikre Entert nyomsz, megnyitod az adott linket.
Kényelmetlen, ugye? De sokan csak ezen a módon tudnak navigálni az oldaladon. Ezzel az ingyenes bővítménnyel könnyedén hozzáadhatod az urgólinkeket a honlapodhoz.
4. Használj erősen kontrasztos színeket
Ha feketére írsz fehérrel, tökéletes kontrasztot képez a háttér és az írás. De ha kék alapon fehér színnel írsz, vagy sárgára fehérrel, sokak számára láthatatlanná válik a szöveg.
A te honlapodon milyenek a színek? Ha érdekel, megnézheted ebben az ingyenes kontraszt-ellenőrző alkalmazásban.
Írd be a honlapod címét a formába, és nyomj rá a Check gombra (ez angolul azt jelenti, hogy elindítod az ellenőrzést). Figyeld a Contrast Ratio nevű első oszlopot, ez méri egymáshoz a háttér és a szöveg színét. Ha itt csupa zöld négyzetbe tett fehér pipát látsz, gratuláj magadnak, mert a honlapod színskálája akadálymentes. Ha nem, klikkelj az adott sorra. Az eszköz segít neked, hogy akadálymentes színt válassz.
5. Szövegírási követelmények
Minden honlap szövegekből áll, ezért az írásoknak egy akadálymentes honlapon egyszerűnek és közérthetőnek kell lenniük. Gyakori hiba vállalkozóknál, hogy a saját szakmai szemszögükből írnak a honlapjukra írást. Ezt a legtöbben nem értik (és ezért nem is vásárolnak). A keresőgépek és az olvasók egyaránt az egyszerűen szerkesztett, áttekinthető szövegeket keresik és fogyasztják. Írj egyszerűen.
6. Reszponzív weboldal
A honlapnak reszponzív megjelenést kell adnod. Ez azt jelenti, hogy mobiltelefonon és táblagépen is olvashatónak kell lennie minden elemnek. A mai WordPress sablonok között már nagyon nehéz olyat találni, amire ne lenne ráírva, hogy reszponzív. Mégis viszonylag kevés olyan WordPress sablon van, ami minden téren kielégíti a reszponzív akadálymentesség fogalmát.
Hol találsz akadálymentes WordPress sablonokat?
A WordPress sablonerdőben ma 15 ezer ingyenes sablon közül válogathatsz. Ezek között több, mint 120 sablon készült kifejezetten azzal a céllal, hogy akadálymentes legyen. Kevésnek tűnik? Néhány éve még egy sem volt. Sokan kezdik felismerni azt, hogy az akadálymentesítés több pénzt hoz a konyhára.
Magyar nyelven Edelényi Zsolt készített akadálymentes sablont, amely ingyenesen elérhető. Az általam használt Genesis Framework sablonok két éve kivétel nélkül akadálymentesen jönnek ki a gyárból.
Az akadálymentesítés kezd elemi követelménnyé válni.
Mivel a WordPress számára is kulcskérdés az akadálymentesítés, egyre több ilyen sablon érkezik majd, és egyre több akadálymentesítési funkciót illesztenek be a WordPressbe is.
Hogyan tovább?
A sorozat következő részében bemutatom a legérdekesebb akadálymentes WordPress sablonokat. Addig is próbáld meg a fenti tippeket alkalmazni. Ha elakadsz, írj egy kommentet, és igyekszem segíteni.
Magam mindent megteszek azért, hogy az összes általam készített honlap akadálymentes legyen. De biztosan találsz hibákat az én oldalamon is. Ne dörgöld az orrom alá, hiszen – ahogyan mondtam – lépésről lépésre érdemes haladni. Inkább tanulj velem, és olvasd el a következő írást jövő héten is.
Vélemény, hozzászólás?