Az internet mindennapjaink része, ma már nem az ismerőseink körében kérdezősködünk és nem csapjuk fel a telefonkönyvet, ha például egy szolgáltatót akarunk elérni, hiszen erre van a net. Van azonban különbség az interneten való keresések között is. Ebben a cikkben olyan Google trükköket mutatunk be, melyek segítségével sokkal hatékonyabban tudunk böngészni a neten.
Google trükkök: avagy hogyan lehet könnyebbé, hatékonyabbá tenni a böngésző használatát?
Vannak bizonyos Google keresési trükkök, melyek alkalmazásával sokkal könnyebbé válik az életünk. A böngésző számos, sokak számára ismeretlen, ám rendkívül hasznos funkcióval bír, csak, hogy pár példát említsünk ilyen a mértékegységátváltás, az utazási segéd, a fájltípusokra való szűrés vagy bizonyos kifejezések kizárása a keresési találatok közül.
Érdekesség, hogy az internetes keresések nagyjából 90%-a Google-ben történik, így ezek a Google trükkök sokak segítségére lehetnek.
1. Keresés egy adott weboldalon belül
A Google trükkökből (szerencsére) rengeteg van, ezért cikkünkben a teljesség igénye nélkül, az általunk legjobbnak, legpraktikusabbnak megítélt Google trükköket mutatjuk be. Nézzük is a listát:
Biztosan sokakkal előfordult már az, hogy találtak egy hasznos cikket, egy jó terméket vagy egy fontos elérhetőséget egy oldalon, melyet aztán nem mentettek el, nem csillagoztak be, az az információ viszont, hogy melyik site-on találták ezt megmaradt.
Mit lehet tenni ilyenkor? Hogyan lehet könnyedén megtalálni a keresett információt/ terméket/cikket/szolgáltatást?
Ha a Google-be beírunk egy kifejezést, a példa kedvéért legyen ez most keresőoptimalizálás, akkor a keresés a Google által leindexelt összes oldal között fog lefutni.
A keresést azonban lehet szűkíteni, specifikálni, van rá lehetőség, hogy egy adott oldalon belül keressünk rá erre a kifejezésre, így a Google csak az adott domain URL-eit fogja listázni a találatok között.
Ezt ennek az egyszerű Google trükknek a segítéségével lehet megtenni:
Írjuk be az URL sávba ezt: site:domain.hu keresőszó
Értelemszerűen a domain.hu mindig az adott weboldal, amin belül keresni szeretnénk, a keresőszó pedig a megtalálni kívánt kifejezés. A domain és a keresősó között fontos a szóköz, ezt nem szabad kihagyni, különben nem lesz eredménye a keresésnek.
Esetünkben tehát, ha a zetra.hu oldalon belül meg akarjuk találni a keresőoptimalizálás kulcsszóra leginkább releváns odalakat, akkor ezt kell beírni az URL sávba:
Ha ezt beírtunk a találati listán megjelenik minden olyan aloldal a zetra domain-en belül, amit a Google relevánsnak talál erre a beírt kulcsszóra.
Ezek közül nekünk kell kiválasztani, hogy melyik az az oldal, ahol korábban jártunk, amit meg akartunk találni.
2.Pontos találatok keresése
Ha biztosra akarunk menni vagy egy nagyon specifikus tartalomra keresünk, akkor érdemes ezt a Google trükköt használni.
Ha azt szeretnénk, hogy a böngésző csak azokat a találatokat mutassa meg, melyekben egy adott kifejezés szerepel, akkor csak egyszerűen tegyük idézőjelbe azt.
Mi most a online képszerkesztő kifejezésre kerestünk rá. A találatok között mind szerepel ez a kifejezés, és félkövérrel ki is van emelve, hogy jó látható legyen, hogy hol jelenik meg bennük.
3. Keresés bizonyos kifejezések kizárásával
Ebben az esetben arról van szó, hogy keresünk valamire, de a téma rendkívül nagy, le szeretnénk szűkíteni.
A Google keresések során lehetőség van arra, hogy bizonyos kifejezéseket kizárjunk, így azok a tartalmak, melyekben ez megjelenik a találati listában nem fognak felbukkanni.
Ezt a következőképpen tehetjük meg:
Írjunk be egy kifejezést a Google-ba, tegyünk egy szóközt, ezt követően egy mínusz jelet, majd írjuk be azt a szót, amit ki szeretnénk zárni a keresésből.
Vegyünk ismét egy konkrét példát. Arról akarunk tájékozódni, hogy hogyan lehet könnyedén bortóképet készíteni a Facebookra, de a hivatalos oldalt el akarjuk kerülni.
Ha ezt írjuk be a facebook.com domain-hez tartozó aloldalak nem fognak megjelenni a találatok között:
4.Hasonló weboldalak keresése
Ha egy oldalon olyan tartalommal találkoztunk, amit tetszett nekünk és ehhez hasonlót keresünk, akkor ezt a Google trükköt kedvelni fogjuk. Emellett a munkánk során is számos olyan helyzet adódhat, amikor jól jöhet ez az egyszerű kis trükk.
Írjuk be a böngészőbe, hogy related:, majd másoljuk be a kedvelt weboldal pontos URL-ét.
Például:
5. Extra szűrők használata
Nem csak a keresőmezőben lehet érdekes és hasznos Google trükkökre lelni.
A keresősáv alatti szűrők rengeteg extra opcióval egészítik ki a Google kereséseket.
Ezek közül is a legérdekesebbek a beállítások és az eszközök.
Fontos tudni, hogy minden fájltípusnak más szűrőkészlete van.
Ez például a videó formátum eszköztára. Más formátumoknál eltérő szűrési feltételek vannak.
Ezekről a szűrőkről lehetne egy komplett cikket is írni, ennyire mi ebbe most nem megyünk bele. Mindenesetre nagyon ajánljuk a szűrők használatát. Akinek van rá ideje, hogy kicsit elmélyüljön a Google keresés szűrői között az ne habozzon fedezze fel a bennük rejlő rengeteg lehetőséget.
6. Keresés fájltípusokra
Előfordulhat, hogy egy adott témában bizonyos fájlformátumokat szeretnénk megtalálni, például nem cikkeket akarunk olvasni vagy termékeket akarunk találni, hanem egy használati utasításra van szükségünk.
Ha maradunk ennél a példánál, akkor elmondható, hogy a használati utasítások általában PDF fájlok. De hogyan tudunk ilyen típusú fájlokat keresni a neten, hogyan szűrhetjük a találatokat? Jó hír, hogy van egy Google trükk, amivel ez könnyedén megoldható.
A Google böngészőben rá lehet keresni adott fájltípusokra, így a találati listában csak ezek fognak megjelenni.
Ezt így lehet megtenni:
Írjunk be a böngészőbe egy keresőszót, tegyünk egy szóközt, majd írjunk be, hogy filetype, tegyünk egy kettőspontot, majd írjuk be a fájltípust,a mire rá akarunk keresni.
Nézzünk egy példát:
A találatok között így csak PDF-ek lesznek:
7.Hangalapú keresés
A legjobb Google trükkök sokszor ott vannak a szemünk előtt, de észre sem vesszük őket. Ilyen a Google hangalapú keresés is, hiszen ott van a böngésző jobb sarkában, ennél feltűnőbb helyen nem is lehetne, mégis csak kevesen használják ki rendesen ezt a sokoldalú lehetőséget.
Ahhoz, hogy hang alapján tudjunk keresni a Google-ben kattintsunk a mikrofon ikonra.
Ezután a böngésző jelezni fogja, hogy engedélyezzük a mikrofon használatát. Ezt meg kell tenni, enélkül értelemszerűen nem fog működni a dolog, mert a Google enélkül nem hall minket. Ha megadtuk az engedélyt a böngésző „hallgatni” fog minket:
Ennek a Google trükknek a segítségével rengeteg mindent meg lehet tenni:
- ugyanúgy rá lehet keresni bármire, mintha berínánk azt ;
- fel tudjuk hívni az ismerőseinket;
- le tudunk játszani zenéket, videókat;
- állíthatunk magunk ébresztőórát reggelre;
- utazásaink során is segíthet
és még sokáig sorolhatnánk, egy nagyon hasznos dologról van szó.
A hangalapú Google keresés telefonon is ugyanúgy működik, mint egy asztali eszközön.
Telefonon a Google böngésző alkalmazásban szintén a jobb oldalon lévő mikrofon ikonra kattintva érjük el ezt a lehetőséget.
8. Kép alapú keresés
A Google trükkök közül az egyik leghasznosabb a képkeresés. A Google kép alapú keresés segítségével kereshetünk hasonló témájú fotókat, megtalálhatjuk képek forrását, rákereshetünk személyekre, készíthetünk fotógyűjteményt és a képek forrásáig is eljuthatunk.
Erről részletesebben a linkre kattintva egy korábbi cikkünkben lehet tájékozódni.
9. Mértékegységek átváltása
A böngésző ebben is segít.
Nincs más dolgunk, mit, hogy beírjuk a keresősávba az egyik mértékegységet majd az in vagy a to kifejezést, ezután pedig azt a mértékegységet, amibe át akarjuk váltani az előzőt.
Fontos megjegyezni, hogy ez csak angolul működik, tehát a mértékegységek neveit és prepozíciókat ezen a nyelven kell megadni.
Láthatjuk, hogy a böngésző rögtön megadja, hogy mi a két mértékegység közötti átváltási szám.
Be lehet írni konkrét számot is. Példa: 22 litert akarunk gallonokban megadni:
10. Valuták közötti átváltás
Ez egy az előzőhöz nagyon hasonló Google trükk, csak itt mértékegységek helyett valutákról van szó. Külföldi utazások előtt/alatt vagy a külföldre költözés első hónapjaiban jöhet kifejezetten jól, amíg nem áll rá az agyunk a másik valuta értékére.
Írjuk be a keresőbe az egyik valutát, majd az in vagy to prepozíciókat majd adjuk meg, hogy milyen pénznemre akarjuk átváltani ezt az összeget.
11.Számolási feladatok egyszerűen
Szintén egy hasznos Google trükk a böngészőbe beépített számológép használata.
Ahhoz, hogy ezt előhívjuk csak be kell pötyögni a Google-be, hogy: számológép, ekkor a következő felületet fogjuk látni:
A Google számológép segítségével sokféle műveletet el lehet végezni, az egyszerűbb összeadási feladatoktól kezdve a szögfüggvényeken át az egészen bonyolult matematikai számításokig. A Google trükkök közül ez az egyik legegyszerűbb, mégis sok mindenre lehet használni.
12.Hogyan keressünk rá?
Ha nem jut eszünkbe a pontos kifejezés, amire keresni akarunk, de már ott van a nyelvünk hegyén, akkor érdemes ezt a szuper Google trükköt használni.
Ehhez be kell írni egy szót, majd mellé egy *-ot. Ha ezt megtettük ezt fogjuk látni:
Lényegében arról van szó, hogy a böngésző kilistázza a legfontosabb kapcsolódó kulcsszavakat is, így nagy eséllyel megtaláljuk azt a pontos kifejezést, amire rá szeretnénk keresni.
13.Google utazási segéd
A Google trükkök az utazásokat is megkönnyítik. A Google utazások segítségével lehet keresni repülőjáratokat, szállásokat, programokat, helyeket, egy nagyon sokoldalú lehetőségről van szó.
Az utazásokat a google.hu/travel/ URL alatt lehet elérni.
A Google-ben egyébként nem csak tervezgetni lehet az utazásokat. Ha már foglaltunk egy járatra, és gyorsan le akarjuk ellenőrizni, hogy mikor indul és érkezik, akkor csak be kell írni a Google-be a járat számát:
14.Mi található a közelben?
Ez a Google trükk szintén jól jöhet egy utazás vagy ennek megszervezése során, de ha lakóhelyünkön vagy ennek környékén keresnénk új, felfedezésre váró helyeket akkor is kiváló módszer.
Írjuk be a böngészőbe, hogy milyen típusú helyet keresünk, ez lehet például egy park, egy természetvédelmi terület, egy étterem, egy mozi stb.
Ekkor megjelenik néhány konkrét találat és egy térkép:
Kattintsunk bele a térképbe, így még több a keresésnek megfelelő, a közelben lévő helyet látunk:
15.Hol parkoltunk?
Ez is egy utazáskönnyítő Google trükk, de akár a lakóhelyünkön is jól jöhet. 🙂
Egy-egy külföldi utazást sokszor szinte rémálommá változtat egy rosszul sikerült parkolás, eltévedtünk és vissza kell találni az autóhoz, és lehet, hogy eközben még meg is büntetnek!?
A Google térképek segítségével ezt a problémát is orvosolni lehet. Hozzá kell tenni azonban, hogy ez az opció csak Androidos telefonok és táblagépek esetében működik, tehát a társaságból valakinek rendelkeznie kell ilyennel.
Írjuk be a címet, majd kattintsunk rá, ekkor a térkép ledob egy jelölőt az adott címre. Koppintsunk erre a jelölőpontra, majd a felugró lehetőségek közül válasszuk a parkolóhely mentése opciót, így a Maps elmenti, hogy hol parkoltunk. Már csak arra kell figyelni, hogy az eszköz nem merüljön le.
16.Mi a pontos idő az egyes zónákban?
Kikapcsolódásra indulunk, üzleti útra készülünk vagy csak videóhívást akarunk indítani egy másik időzónába, de nem tudjuk, hogy mennyit mutat ott éppen az óra? Semmi gond, a Google trükkök segítségével erre is megkapjuk a választ.
Írjuk be a keresőbe a time kifejezést, majd az in prepozíciót, végül pedig a hely nevét.
Nézzünk egy példát:
17.Nagy számok angolul? Nem probléma!
A Google trükkök a magánélet mellett sokszor a munkánk, a tanulmányaink során is jól jönnek. Ez a trükk is kifejezetten ilyen.
Ha egy fontos meetingre, egy iskolai számonkérésre vagy egy kulcsfontosságú prezentációra készülünk, mely során angol számokat kell helyesen kimondanunk/leírnunk, akkor ez a Google trükk a barátunk lesz.
Írjuk be a Google-be az adott számot, ezután vagy írjuk be ezt: in english vagy tegyünk egy egyenlőségjelet és ezt követően írjuk le az english szót. Ekkor ezt fogjuk látni:
Azaz a Google segítségével könnyedén ellenőrizhetjük, hogy hogyan kell helyesen leírni és kimondani még a legnagyobb számokat is.
18.Megbízható sporteredmények gyorsan
Ha nincs időnk egy sporteseményt végignézni, de néha azért mégiscsak rápillantanánk, hogy hogyan áll, vagy ha egyáltalán nem tudjuk nézni, teljesen lemaradunk róla, de később gyorsan meg akarjuk tudni az eredményt, akkor ez a Google trükk lesz az egyik nagy kedvencünk.
Írjuk be a keresőbe a sportesemény nevét és az első dolog, amit látni fogunk az a Google által szolgáltatott megbízható eredmény lesz:
És végül, de nem utolsó sorban jöjjenek a plusz Google trükkök. De miért plusz? Nos azért, mert ezek nem segítik a böngészést, csupán szórakoztatóak, ezek vicces Google trükkök a fáradt napokra. 🙂
Meg kell említeni, hogy ezen Google trükkök nem biztos, hogy működnek mindegyik böngészőben. Mi most Mozilla Firefox-al próbáltuk ki őket, ezzel hibátlanul működtek.
+1.Google „Slide”
Írjuk be a böngészőbe az „askew” szót. Ennek jelentése lejtős, ferde, és ettől a Google is lejteni fog.
+2. Google „Spin”
A cikkünkben lévő utolsó Google trükköt annak ajánljuk, aki tényleg valami egészen furát akar látni, egészen pontosan azt, hogy böngészője megpördül.
Írjuk be a „do a barrel roll” kifejezést a böngészőbe.
Nos igyekeztünk erről egy használható képernyőfotót készíteni, ez nem sikerült tökéletesen, így aki kíváncsi rá próbálja ki maga, és lássa a saját szemével, ahogy böngészője pörögni kezd.
Gyakran Ismételt Kérdések
Segítségükkel könnyebben, tudatosabban lehet keresni a Google böngészővel. Ezek a trükkök a mindennapokat, az utazást, a kikapcsolódást és számos munkatevékenységet is egyszerűbbé, kényelmesebbé tesznek.
A Google-ben rengeteg a találatok szűrését, specifikációját segítő trükk van. Emellett vannak vicces trükkök is, melyeknek célja csak és kizárólag a szórakozás. Cikkünkben mindkét típusból találhatóak példák.
Olyat, hogy legjobb nehéz mondani, hiszen rengeteg van ezekből a tippekből, trükkökből. Egy személyes kedvenc a szűrők használata, mivel ezek annyira sokszínűek, variálhatóak, rengeteg lehetőség rejlik bennük. Cikkünkben ezekről is írunk.
Vélemény, hozzászólás?