A szófelhők (angolul word cloud, tag cloud) dekorativitásuk miatt egyre népszerűbbek. Körképünkben húsz gyors és ingyenes szófelhő készítő eszközt tekintünk át.
Mi az a word cloud? Mi az a szófelhő?
A szófelhő különböző szempontokból összetartozó szavak, fogalmak látványos megjelenítési módja. Annak, hogy méretükkel, színükkel vagy épp pozíciójukkal mit emelnek ki, általában jelentése van, ezért gyakran használják őket adatvizualizációs eszközként.
Persze előfordul, hogy inkább csak dizájn-elemek, mert egyszerűen jól mutatnak és megragadják a figyelmünket – ilyenkor különösebb jelentést sem érdemes keresni bennük.
Mire jó a szófelhő? Mire használjuk?
Nyomatékosítás, kiemelés, összefoglalás, egyszerűsítés vagy épp figyelem felkeltés: a szófelhőket sokféle célra és sokféleképpen használhatjuk.
Amire különösen alkalmas:
- adatvizualizáció – megjeleníthetjük például az Ady Endre verseiben leggyakrabban használt szavakat;
- marketing kommunikáció – csokorba szedhetjük és nyomatékosíthatjuk egy márka legfontosabb értékeit, egy termék legfontosabb tulajdonságait;
- tanulás és tanítás – jegyzetbe sűrítve tálalhatjuk többek között egy-egy történelmi eseményhez, földrajzi helyhez, alakhoz, művészeti korszakhoz tartozó kulcsszavakat;
- prezentáció – bemutathatjuk egy előadás, workshop résztvevői által adott visszajelzések, vélemények, szavazatok megoszlását;
- díszítés – különösebb jelentés társítása nélkül is dekoratív motívumot tervezhetünk falra, weboldalra, pólóra vagy bármilyen más tárgyra.
A 20 legjobb szófelhő készítő program
Grafikai programokkal is lehet szófelhőt készíteni, de az interneten elérhető szófelhő generátorok egyszerűsítik a feladatot. Az ilyen alkalmazások hasonló szövegbeviteli és szerkesztési opciókkal bírnak, lehetőségeiket tekintve azonban nagy különbségek vannak köztük. A legtöbb alkalmazás a feltöltött szövegek leggyakrabban előforduló szavait emeli ki, de a jobbakban – amellett, hogy mi határozhatjuk meg a szófelhő alakját, a szöveg elrendezési módját, színét és betűtípusát – akár ezt is befolyásolni tudjuk.
Válogatásunk leginkább a webes lehetőségekre szorítkozik – az interneten találni továbbiakat, a megfelelő áruházakban pedig elérhetőek iOS-es és androidos appok is.
ABCya Word Clouds
A gyerekeknek szánt, játékos eszköz felnőtteknek is ajánlható, még úgy is, hogy a választható szerkesztési lehetőségek száma korlátozott, a magyar karaktereket nem minden betűtípus kezeli jól, az elkészült szófelhő pedig csak alacsony felbontású png-ben menthető el.
Szeretjük viszont, hogy megtartja az eredeti kis- és nagybetűket, s hogy a randomize gombra kattintva gyorsan végigpróbálhatunk egy sor véletlenszerű elrendezést.
Flourish szófelhő készítő
Szófelhő készítőt találunk a Flourish adatvizualizációs platformján is. Első nekifutásra kicsit körülményesnek tűnhet, s bár az alapvető és legfontosabb funkciók ingyenesen elérhetőek, az ingyenes verzióban munkánk nyilvános lesz mások számára.
A szövegfeldolgozás kevésbé működik jól, a szövegdobozba bevitt ékezetes karaktereket kezelni sem tudja.
A szerkesztési lehetőségek is korlátozottak, képünknek ugyanakkor adhatunk címet és alcímet, a letöltés pedig png, jpeg és svg formátumban is lehetséges, publikálás esetén pedig a honlapunkra beágyazható html kódot is megkapjuk.
Google Docs bővítmények
A G Suite piactéren több szófelhő készítő bővítmény is található. Általános hátrányuk, hogy a bővítmények használatért cserébe különböző szintű jogosultságokat kell adnunk Google Drive fiókunk tartalma felett.
A bővítmények vagy az “open with”, vagy a dokumentumom belül az add-ons menüvel indíthatóak. Bár gyorsak, általában csak a legalapvetőbb funkciókat tudják és csak kevés formázási lehetőséget biztosítanak (ha egyáltalán). Van, amelyik már-már egész jó lenne, csak épp a magyar nyelvű szövegekkel nem birkózik meg.
Ezen a fonton a Bjorn’s Word Clouds az igazán tuti. Igaz, ingyenesen csak hét napig használható, jogosultságok tekintetében pedig nagyon sokat kér a használathoz. Ugyanakkor nem csak, hogy jól kezeli a szöveget és viszonylag sokféle szerkesztési lehetőséget nyújt, de a segítségével akár animált gif is készíthető.
Infogram
Regisztráció szükséges a adatvizualizációs grafikai megoldásokat nyújtó Infogram használatához is, aminek az esetében nem egyszerűen a szófelhőn, hanem az azt tartalmazó grafikán is nagy hangsúly van.
A szófelhő formázását illetően viszonylag kicsi a mozgástér, ugyanakkor a praktikus drag-and-drop felületen további grafikai és szöveges elemek adhatóak hozzá, a szerkesztés egyszerű és akár animálható is.
Az ingyenes verzióból ugyanakkor nem csak a prémium funkciók hiányoznak, de munkánkat nem tudjuk képként sem exportálni. Szófelhőnk csak az Infogram felületén publikálható, innen ágyazható be weboldalunkra és osztható meg social media felületeken.
Az Infogram egyébként a legjobb online képszerkesztők között is helyet kapott.
Jason Davies’ Word Cloud Generator
Egyszerű, de jó használható program. Legjobban azt szeretjük benne, hogy minden változtatást azonnal megjelenít, s hogy többszavas kifejezéseket is kezelni tud már a szólista bevitelekor is. Hátránya, hogy csak néhány paramétert határozhatunk meg, a letöltés pedig csak svg formátumban lehetséges.
Mentimeter szófelhő készítő eszköz
Praktikus eszköz, amennyiben prezentációs szituációban, interaktív elemként szeretnénk szófelhőt készíteni. Használatához ugyan regisztráció kell, de a fapados változat ingyenesen is elérhető. Működési elve egyszerű: kérdéseinkre a válaszok gyűjtése online történik, a program ezek beérkezésével egyidejűleg alakítja és jeleníti meg a szófelhőt.
A visszajelzési felület elérési címét és a válaszadáshoz szükséges aktiválási kódot a kérdéssel együtt diákon tudjuk kivetíteni, s ugyanitt kerül megjelenítésre a szófelhő is. Az ingyenes változatban a szerkesztési lehetőségek szerények: mindössze tucatnyi sablon közül választhatunk, diáinkat viszont jpeg és pdf formátumban is lementhetjük.
MonkeyLearn WordCloud Generator
Egy szövegelemző szolgáltatáscsomag részeként elérhető platform, a felvitt szövegeket mesterséges intelligenciára és automatikus tanulásra épülő szoftver elemzi és dolgozza fel.
A szerkesztési lehetőségek száma csekély, kész szófelhőnket pedig svg és png formátumban tölthetjük le a felhasznált szavakra vonatkozó, az előfordulási gyakoriság és a relevanciára vonatkozó, csv állományként elérhető statisztika mellett.
Online Word Cloud
A Google Docs bővítményként is elérhető alkalmazás gyakorlatilag a Jason Davies-féle szövegfelhő generátornak felel meg, annyi különbséggel, hogy szöveget a Google Drive fiókunkból is importálni tudunk.
Kevés paraméterezési lehetőséget ad, s bár nem nem alakítja kisbetűssé a szavakat, a többszavas fogalmakat nem tartja egyben. A mentés vektoros svg formátum mellett png-ben is lehetséges.
Pro Word Cloud
Egyszerű és mégis hatékony platform, ami egy szövegírókat támogató programcsomag részeként érhető el. Az átalakítandó szöveget a szokásos szövegdobozos bevitel mellett weboldalakról is be tudja olvasni azok URL címének megadásával, a magyar nyelvű szövegeket is jól kezeli.
A webes program mellett a Pro Word Cloud elérhető Microsoft Word bővítményként is. Ez a kijelölt word szövegekből készít szófelhőt és helyez automatikusan a vágólapra, ahonnan azt bármely Office alkalmazásunkba be tudjuk szúrni.
TagCrowd szófelhő szerkesztő
Különösebb külcsín nélküli, egyszerű, csak a legszükségesebb funkciókra korlátozódó adatvizualizációs eszköz. A dizájn-t illetően gyakorlatilag nincs mozgásterünk, s további hátránya, hogy nem tudja kezelni a magyar ékezeteket sem.
Menteni csak pdf-ben lehet, viszont ha szeretnénk, elérhető a szófelhő megjelenítésére egy honlapunkba beágyazható html kódsor, amibe a haladók akár bele is piszkálhatnak.
Tagxedo
Gazdag funkcionalitása ellenére is egyszerűen kezelhető, sokoldalú és gyors generátor. A változtatásokat automatikusan és gyorsan követi, rengeteg szerkesztési lehetőséget nyújt. Egyes karaktereket nem minden betűtípusa kezel jól, ugyanakkor a szerkesztési előzmények elérhetőek és vissza is állíthatóak.
Az elkészült szófelhő különböző felbontású png és jpg formátumban menthető, vektoros svg és hq png azonban csak díj ellenében érhető el. Probléma ugyanakkor, hogy a MS Silverlight támogatással nem rendelkező böngészőkön nem fut, alternatív lehetőség (pl. FirefoxPortableLegacy) alkalmazása nélkül nem használható.
Tricklar News Cloud Generator
Inkább csak játékként és érdekességként jöhet szóba a Tricklar News hírportál felhőkészítője, ami az angol nyelvű világsajtó friss, legfeljebb utolsó két heti híranyaga alapján hoz létre szófelhőket általunk megadott szempontok és kulcsszavak alapján. A tervezési lehetőségek viszonylag korlátozottak , menteni pedig csak pdf-ben lehet.
WordArt
Az ingyenesen elérhető szófelhő készítő programok közül kétségkívül a WordArt a nyerő: szófelhőnk felett gyakorlatilag teljes kontrollt nyújt, ha pedig regisztrálunk, munkánkat a felületen is tudjuk menteni. A szófelhőbe szavanként is belenyúlhatunk a grafikus felületen és a szólistában is.
A felhőt animálni is lehet – így az egeret a szavak fölé húzva azok az általunk meghatározott módon emelkednek ki, váltanak színt, fordulnak el. Nem mindegyik betűtípusa tudja kezelni azonban az ékezetes betűket, a HQ minőségű, vektoros svg és az animált felhők megjelenítésére alkalmas html formátumok pedig csak fizetség ellenében tölthetőek le.
Wordcloudmaker
Egyszerű és hatékony eszköz, további előnye, hogy a szófelhő alakzatát meghatározó grafika szabadon feltölthető. Az elkészült kép png, svg és pdf formátumban is letölthető (bár utóbbi tesztünk idején nem működött). Hátránya ugyanakkor a kevésbé kompakt, reklámokkal megtűzdelt kezelőfelület.
WordCloud.pro
Regisztrált felhasználók számára elérhető alkalmazás, amely az általunk megadott szövegekből vagy előre kínált, tematikus angol nyelvű szógyűjteményekből készít felhőket.
Ingyenes változatában alakzatot, betűtípust és színprofilt meghatározó sablonokból választhatunk, a mentés alacsony felbontású jpg formátumban lehetséges. Ennél több lehetőséget csak a fizetős felhasználók számára nyújt.
WordClouds
Ingyenes, regisztrációt sem kérő felhőkészítő, amely sokféle formázási lehetőséget kínál és egyszerűen kezelhető. A szövegbevitel doc, docx, pptx, xlsx, pdf dokumentumok importjával is lehetséges, a szólistában pedig a szavakhoz URL címet is társíthatunk, mivel a felhőt vektoros és jó felbontású jpg, png, mellett html formátumban is exportálni tudjuk.
Sőt, a szófelhő az alkalmazás saját formátumában is elmenthető, később pedig újra megnyitható. Hátránya ugyanakkor, hogy az alakzatokat nem kezeli olyan jól és az átlagnál lassabb is.
WordCloudy
Az ingyenes és még regisztrációt sem kérő szófelhő készítők közül az egyik legjobb alkalmazás. Elérhető minden, ami egy átlagos felhasználó számára kell – díjat csak a nagy felbontású és vektoros formátumú képek letöltésért és néhány további prémium funkcióért (pl. áttetsző háttér) kér.
A szövegeket jól kezeli, a szólista utólag jól szerkeszthető, a szavak egyenként is felülírhatóak, fontossági sorrendjük egyszerű mozgatással változtatható. Az ékezetes szavakat ugyan javítani kell, a szólista tagjai viszont utólag akár többszavassá is bővíthetőek.
A formázási lehetőségek sokrétűek, ikonok (pl. emojik) is használhatóak. A felhőbe manuálisan is bele lehet nyúlni: a szavak így is átméretezhetőek, színezhetők, mozgathatók, forgathatók.
WordItOut
Különösen egyszerű, mégis jól használható alkalmazás. A szövegbevitelkor meghatározhatjuk, mely szavakat szeretnénk együtt, többszavas kifejezésként kezelni. Bár csak horizontális elrendezést enged, több lehetőséget is kínál a szavak színére, pozíciójára és relatív nagyságára.
A mentés alacsony felbontású png-ben és beágyazható html kóddal lehetséges, de csak két lépcsőben: email címünk megadása után feltölti egy oldalra és onnan tudjuk letölteni (de legalább meghatározhatjuk, munkánk nyilvános vagy privát legyen).
Wordle
A Wordle felett eljárt az idő, a naprakész böngészőkben már nem fut. Elérhető viszont ingyenes asztali alkalmazása: ezzel ügyes kis szófelhő készítő programhoz juthatunk.
A szerkesztési lehetőségek száma nem túl nagy, de a legfontosabbakra kiterjed, kivételes módon pedig a magyar nyelvű szövegekből is képes automatikusan kiszűrni a gyakori szavakat (és, ha, hogy stb.). Menteni csak png-ben lehet, igaz, egész jó felbontásban.
WordSift
Alapvetően tanárok számára, angol nyelvre kifejlesztett szövegelemző eszköz (a fejlesztők szerint “játék a nyelvészeti játszótéren”), aminek a szófelhős megjelenítés csak az egyik funkciója.
Magyar nyelvű szöveg esetében nem csak az extra funkciók (pl. képkeresés, szó-térkép) nem működnek, de például rendre levágja a szóvégi s-betűket is. A szerkesztési lehetőségek száma csekély, png mellett ugyanakkor vektoros (svg) formátumban is tudunk menteni. Angol tanításhoz és tanuláshoz érdemes kipróbálni!
Szófelhő készítése lépésről lépésre
Jó tulajdonságai miatt a magunk részéről mindenképp a WordArt-ot ajánljuk a szófelhő készítéshez. Ennek megkezdéséhez a WordArt nyitó oldalán a “create now” gombra kell kattintani.
Az új ablakban nyíló alkalmazás bal oldalán található menü egyben kijelöli a szófelhő készítésének lépéseit is:
A felület nem jeleníti meg a változtatásokat automatikusan, ahhoz a “visualize” gombra kell kattintani – ezt akár minden lépés után érdemes megtenni, hogy lássuk, épp hogy néz ki felhőnk.
1. “Words”: Ebben a menüpontban vihetjük be és szerkeszthetjük a felhő szavait. A bevitel közvetlen szó hozzáadással, valamint szöveg (és adat-) importtal lehetséges. Utóbbi funkció lehetővé teszi, hogy csv (pontosvesszővel tagolt) formátumban vigyük be a szólistát – ez akkor hasznos, ha egy már létező elemzés, kimutatás stb. adatait szeretnénk megjeleníteni.
Például bevihetjük az angliai focicsapatok nevét:
Tipp: Ha azt szeretnénk, hogy a több szavas neveket, kifejezéseket tartsa egyben, válasszuk a csv formátumot!
+1 Tipp: Újabb szavak a későbbiekben is hozzáadhatóak, törölni pedig a “remove” gombra kattintva tudunk.
A szólista második, “Size” oszlopában szereplő számok a listában szereplő szavak szövegbeli előfordulásának számát jelzik, egyben meghatározva a szavak egymáshoz viszonyított nagyságát is. Amennyiben a társított értékeik megegyeznek, a szófelhő sorrendjük szerint fogja kisebb vagy nagyobb betűvel szedni őket. Ha ezen változtatni szeretnénk, a sorrenden az “up” és “down” gombokra kattintva tudunk változtatni, de az egyes szavak fontosságát jelző számokat akár felül is írhatjuk:
Tipp: A felület a változtatásokat nem jeleníti meg automatikusan. Ha látni szeretnénk, hol tartunk, kattintsunk a „Visualize” gombra!
Az “options” gombra kattintva további kiegészítő lehetőségek is aktiválhatóak (pl. honlap cím hozzáadás, szó ismétlődés engedélyezése).
2. A “Shapes” menüpontban választhatjuk ki, milyen legyen a szófelhő alakja. Rengeteg alakzat és sablon érhető el, saját kép is feltölthető, de akár tetszőleges betűk, számok, szavak is megadhatóak.
3. A “Fonts” menüpontban a betűtípust határozhatjuk meg – igyekezzünk olyat választani, ami illik a témához:
Nem mindegyik opció tudja kezelni az ékezetes betűket (ha ilyet választunk, a program figyelmeztet), ugyanakkor lehetséges akár újabb betűkészlet hozzáadása is.
Tipp: A szólista “font” oszlopában a szavak betűtípusát egyenként is definiálni tudjuk.
4. A “Layout” menüpontban állítható be a szavak iránya (horizontális, vertikális vegyes, véletlenszerű stb.), sűrűsége („density”), és itt korlátozhatjuk a felhasznált szavak mennyiségét is (ha például ezt ötvenben határozzuk meg, szólistánk első 50 tételét fogja felhasználni):
Tipp: A szavak számát illetően válasszuk az „Auto” opciót, így a program az alakzatot kitöltéséhez optimálisan szükséges mennyiséget fog felhasználni.
5. Végül, a “Style” menüpontban határozhatjuk meg a szavak színét (a “shape”-et választva a szavak színe az alakzat sablonja szerinti lesz, a “custom”-ra kattintva azonban akár nyolc különböző színt is hozzáadhatunk), a színek intenzitását (“color emphasis”), a háttér színét (“background color”), amely lehet átlátszó (“transparent”) is, továbbá az alakzatként szolgáló kép áttetszőségének mértékét. Az “animation speed”, “rollover text color” és a “box color” opciókkal azt határozhatjuk meg, animált kép esetében milyen mértékben és hogyan változzanak meg a szavak, amikor föléjük húzzuk az egeret.
A szavak színét egyenként is meg tudjuk adni a szólista “color” oszlopában. A felület arra is lehetősége ad, hogy az “edit”gombra, majd rájuk kattintva kattintva módosítsuk nagyságukat és tetszőlegesen mozgassuk vagy forgassuk el őket:
Amikor eleget játszottunk és elégedettek vagyunk munkánkkal, azt a “download” gombra kattintva tudjuk letölteni png vagy svg formátumban. Emellett, ha nyilvánossá tesszük, közvetlenül meg tudjuk osztani különböző social media oldalakon és a weblapokon való beágyazáshoz szükséges html kódot is megkapjuk.
HQ minőségű png és jpeg, valamint a grafikai programokban is használható vektoros pdf és svg formátumban viszont csak külön díjért vagy előfizetőként tudunk menteni.
A honlapon nem kell regisztrálni, azonban érdemes, mert így munkánkat el tudjuk menteni és később is dolgozhatunk vele:
Vélemény, hozzászólás?