A webáruház nyitás feltételei sokak számára homályosak, pedig szerencsére ma már egyszerűen és gyorsan indíthatsz webáruházat akkor is, ha még nincs vállalkozásod. Néhány adminisztratív feladaton kell csak túlesni, és már el is kezdheted a munkát.
Webáruház nyitás feltételei 1.: Nem kell engedély
Webáruház működési engedélyre nincs szükséged. Az elektronikus kereskedelmi törvény szerint a webáruház üzemeltetés nem engedélyköteles tevékenység. Van néhány kivétel, de szinte biztos, hogy ezek rád nem vonatkoznak.
Ha például kozmetikai termékeket, barkácstermékeket, gyógyszereket, számítástechnikai termékeket vagy autókat árulsz, belevághatsz. Engedélyköteles körbe csak a veszélyes anyagok, a dohánytermékek, fegyverek stb. tartoznak.
Webáruház nyitás feltételei 2.: a tevékenységi kör meghatározása
Mindössze arra van szükséged, hogy legyen egy létező és legálisan bejegyzett vállalkozási formád. Ez lehet egyéni vállalkozás, betéti társaság vagy Kft, teljesen mindegy. A lényeg az, hogy fel kell venned a tevékenységeid közé a 4791 „Csomagküldő, internetes kiskereskedelem” tevékenységi kört.
Ha még nincs tevékenységi köröd vagy nincs vállalkozásod, akkor persze előtte létre kell hozni egyet. Ezzel kapcsolatban a könyvelőddel egyeztess, hogy milyen vállalkozói formát javasol. Ha egy webáruházat akarsz csak üzemeltetni, és nem vagy benne biztos, hogy az első évben havi egymilliós forgalmat meghaladó bevételt fogsz csinálni, akkor az egyéni vállalkozói forma majdnem biztos, hogy tökéletes lesz neked.
Webáruház nyitás feltételei 3.: bejelentési kötelezettség
A következő lépés:
- Ha Budapesten laksz, akkor a kerületi önkormányzat jegyzőjénél be kell jelentened a webáruházad.
- Ha vidéken laksz, akkor a lakóhelyed szerinti jegyzőnél kell bejelentened a webáruházadat.
A bejelentésnek a kereskedelmi tevékenységekről szóló kormányhatározat szerint az alábbi részletekre kell kiterjednie:
A bejelentés tartalma
Ezekre az adatokra van szükséged a webáruház bejelentéséhez:
1. A kereskedő és a kereskedelmi tevékenység adatai
- A kereskedő neve, címe, illetve székhelye.
- A kereskedő cégjegyzékszáma, az egyéni vállalkozó nyilvántartási száma, illetve a kistermelő regisztrációs száma.
- A működési terület jegyzéke. Ha egy megyében szállítasz ki csomagokat, akkor például megadhatod Pest megyét. Ha országosan, akkor országos jellegű a webáruházad.
- A termékek megnevezését és sorszámát a jogszabályban rögzített kategóriák szerint. A linkre kattintva a kormányhatározat aljára menj egyenesen, ahol 1-től 50-ig találsz termékkategóriákat (például élelmiszer vagy ruházat). Innen ki kell választanod azokat a kategóriákat, amelyek megfelelnek a webáruházadnak.
A kérdőívben rengeteg kérdést sorolnak fel. De mivel neked nem lesz üzlethelyiséged, fizikai értelemben boltod, amelynek tulajdonosa vagy bérlője vagy, ezért a legtöbb kérdést egyszerűen figyelmen kívül hagyhatod.
A bejelentést mindenképpen postán tedd meg, ajánlott, tértivevényes levélben intézd, és az átvételről szóló elismervényt tedd el biztos helyre.
Ezt követően már csak az a kérdés, hogy mitől lesz sikeres a webáruházad!
Vélemény, hozzászólás?